77. rocznica powstania w getcie warszawskim

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, upamiętnianie wybuchu powstania w getcie warszawskim odbywa się w tym roku symbolicznie. W dziesięciu punktach miasta, gdzie toczyły się walki, zostały złożone kwiaty. W południe zabrzmiały syreny w stolicy. Na ulicach zabrakło wolontariuszy rozdających papierowe żonkile

Muzeum Getta Warszawskiego i Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce, które w ostatnich latach organizowały oficjalne uroczystości upamiętniające wybuch powstania w getcie warszawskim, były zmuszone przenieść obchody do Internetu. O godz. 12 rozpoczęto na stronie Muzeum Getta wyświetlanie nagrania z ubiegłorocznej uroczystości przed Pomnikiem Bohaterów Getta. O godz. 16 wyemitowano słuchowisko „Gdy powstawało warszawskie getto” w reżyserii Pawła Passiniego. Odbył się też wirtualny Marsz Pamięci.



Akcja Żonkile organizowana od ośmiu lat, jest w tym roku wirtualna. Muzeum POLIN umieściło na swojej stronie szablon żonkila do wydrukowania. Zachęcało do zrobienia sobie zdjęcia z żonkilem i opublikowania go w mediach społecznościowych z hashtagami: #ŁączyNasPamięć oraz #AkcjaŻonkile.

Dużo miejsca na swoim fanpagu na Facebooku rocznicy poświęcił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Przypomniał w niedzielę we wpisie, że przed wojną co trzeci mieszkaniec Warszawy był Żydem.

Cały dzień odbywają się III Niezależne Obchody Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim. Organizatorami tych wydarzeń są m.in.:  Antyfaszystowska Warszawa, Koalicja Antyfaszystowska, Otwarta Rzeczpospolita, Stowarzyszenie Rok Marta Edelmana, Fundacja Hashomer Hatzair Polska oraz osoby prywatne. Od godz.12 online trwają recytacje wierszy i emisja oprawy muzycznej. Wieczorem, o godz. 20 na kanałach FB oraz YT Otwarta Rzeczpospolita oraz FB Wielka Przywraca Pamięć/ The Great Synagogue Restores Memory, rozpocznie się wydarzenie online „Wielka przywraca pamięć”.


Organizatorzy jak co roku będą upamiętniać Wielką Synagogę, która stała w miejscu dzisiejszego Błękitnego Wieżowca przy Placu Bankowym. Tym razem będzie można zobaczyć animację mappingu, który w poprzednich latach był wyświetlany na ścianie wieżowca. Zaprezentowany zostanie oryginalny materiał wyjściowy, który artyści stworzyli w 2018 r. Link będzie aktywny przez 24h. Z archiwalnego nagrania zostanie odtworzony głos kantora tej synagogi, Gerszona Siroty, który zginął w warszawskim getcie. Irena Klepsz, córka Michała – żołnierza Żydowskiej Organizacji Bojowej i działacza Bundu, przeczyta fragmenty swojego wiersza „Bashert”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Gisella Perl: Byłam lekarką w Auschwitz

Obchody 77. Rocznocy powstania uczcili niektórzy politycy i kandydaci na prezydenta.

Robert Biedroń wraz z członkami klubu Lewicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta i przy Kopcu Mordechaja Anielewicza. Szymon Hołownia i Małgorzata Kidawa-Błońska upamiętnili walczących we wpisach na swoich  fanpagach na portalach społecznościowych.

Władysław Kosiniak-Kamysz  w żaden sposób nie uczcił obchodów powstania. Podobnie Krzysztof Bosak – na swoim fanpagu opublikował dzisiaj jedynie klip podsumowujący jego walkę o ochronę życia poczętego.

Premier Mateusz Morawiecki, jako jedyny przedstawiciel władz, złożył kwiaty pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Oddał też hołd bohaterom w stosownym wpisie na Facebooku, podobnie jak prezydent Andrzej Duda.

Jarosław Kaczyński dzisiaj nigdzie się nie pojawił, za to wczoraj, jak co miesiąc, odwiedził grób brata na Wawelu i wziął udział w mszy w katedrze wawelskiej. Towarzyszyła mu Beata Szydło i Ryszard Terlecki.

O autorze

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »