Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Adam Bodnar i senator Jacek Bury o walce z represjami

Jeżeli kandydaci na prezydenta mocno mówią o przywiązaniu do wartości demokratycznych, a w tak trudnym momencie nie stoją po stronie obywateli, to ja nie wiem, po co kandydują – mówi dr Adam Bodnar

Rzecznik Praw Obywatelskich był gościem Wokandy, nowego programu Obywatele.News.

W każdy piątek rozmawiać będziemy o prawie – temu pisanemu i niepisanemu, ale obecnemu w kulturze społecznej, jak i tej rządzącej postępowaniem sędziów, urzędników i służb państwa.

Pierwszy odcinek poświęcamy zakazowi zgromadzeń, który ustanowiony został rozporządzeniem ministra zdrowia, najwyraźniej pod pretekstem niż z powodu epidemii. Rozmawiamy o drakońskich grzywnach nakładanych na nieposłusznych władzy obywateli. Pytamy, jak zwalczać to bezprawie?


PRZECZYTAJ TAKŻE: Notatki prof. Marcina Króla. Równość szans


Gośćmi Magdaleny Kik i mec. Radosława Baszuka są Rzecznik Praw Obywatelskich dr Adam Bodnar oraz senator KO Jacek Bury, poturbowany przez policję w czasie Strajku Przedsiębiorców.


Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas