Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Miał być efekt mrożący, była konsolidacja środowiska prawniczego

Działałem zgodnie z prawem, Izba Dyscyplinarna jest organem w ogóle nie przewidzianym w naszej konstytucji, zasiadają w niej osoby, które zostały powołane w wątpliwej procedurze przed neo-KRS-em, a co najważniejsze mamy postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, które zawieszało funkcjonowanie tego ciała – mówi sędzia Igor Tuleya

Z Magdaleną Kik i Radosławem Baszukiem rozmawiają o sprawie przed tzw. Izbą Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym o odebranie mu immunitetu, i o spotkaniach z obywatelami.

Wokanda to cykl programów poświęconych prawu — temu pisanemu i niepisanemu, a obecnemu lub nie w kulturze zarówno społecznej, jak i tej rządzącej postępowaniem sędziów, urzędników i służb państwa.


Poprzednio w Wokandzie

Kinga Kamińska z białą różą

Są jeszcze sądy w Warszawie

Całość tego uzasadnienia napisanego prawniczym, skomplikowanym językiem czytałam jak najciekawszą lekturę. Warto było zaskarżyć „miasto”

Czytaj »

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas