Obywatele RP do Trzaskowskiego: – Wzywamy do rozwiązania marszu przy pierwszych naruszeniach prawa

Obywatele RP piszą do Rafała Trzaskowskiego przed Marszem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Domagają się rozwiązania manifestacji nacjonalistów przy pierwszych naruszeniach prawa. – W kampanii samorządowej obiecywał Pan rozwiązywanie łamiących prawo manifestacji nacjonalistycznych – piszą w liście do prezydenta Warszawy. Marsz ulicami Warszawy przejdzie 1 marca

List został opublikowany na stronie Obywateli RP.


Szanowny Panie Prezydencie,

1 marca 2020 roku przejdzie przez Warszawę pochód organizacji skrajnie prawicowych głoszących hasła nacjonalistyczne i ksenofobiczne pod pretekstem czczenia uczestników podziemia zbrojnego po 1945 roku.

Uczestnicy poprzednich zgromadzeń organizowanych tego dnia przez te same środowiska posługiwali się nagminnie mową nienawiści wobec przeciwników politycznych, imigrantów, osób nieheteronormatywnych i mniejszości etnicznych, symboliką neofaszystowską (falangi, krzyże celtyckie) i obficie używali środków pirotechnicznych oraz otwartego ognia.

Znamienne jest też to, że najczęściej wymieniane są podczas tych demonstracji nazwiska tych postaci, na których ciążą zarzuty mordowania ludności cywilnej ze względu na narodowość (jak Rajs „Bury” czy Kuraś „Ogień”).


W połączeniu z używaną symboliką, agresywnie nacjonalistyczną retoryką i okrzykami „Śmierć wrogom ojczyzny” nadaje to demonstracji charakter daleki od pokojowego.

Przypominamy, że Europejski Trybunał Praw Człowieka wyraźnie stwierdza, iż wypowiedzi stanowiące mowę nienawiści, które są obraźliwe dla jednostek lub grupy, nie są chronione w artykule 10 Europejskiej Karty Praw Człowieka, a Konstytucja RP zawiera art. 13. mówiący o zakazie istnienie partii politycznych i innych organizacji „których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową”.

W kampanii samorządowej obiecywał Pan rozwiązywanie łamiących prawo manifestacji nacjonalistycznych. O ile nam wiadomo, nie miało to miejsca w Warszawie ani razu za Pańskiej kadencji — w przeciwieństwie do Wrocławia, gdzie prezydent miasta wywiązał się pod tym względem z obietnic wyborczych. Wzywamy Pana do wypełnienia swoich obietnic 1 marca i rozwiązania marszu przy pierwszych naruszeniach prawa.

Obywatele RP

Na zdjęciach: Kontrdemonstracja 1 marca 2019 roku, fot. Katarzyna Pierzchała

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »