Polscy naukowcy żądają zaprzestania kampanii szczucia środowisk LGBT

Andrzej Duda jako prezydent RP narusza konstytucyjny zakaz dyskryminacji, a używając języka pogardy deprawuje społeczeństwo, czyni zło. Zaś społeczność LGBT w Polsce podlega świadomie kreowanym i używanym mechanizmom polityki służącej poniżeniu i wykluczeniu. Wzywamy do zaprzestania tego – piszą polscy naukowcy w liście protestacyjnym, który dzisiaj został opublikowany

Ostracyzm skierowany wobec środowisk LGBT uderza w każdego Polaka/Polkę, niezależnie od ich orientacji psychoseksualnej i identyfikacji płciowej. To nas wszystkich obraża i poniża – piszą naukowcy i żądają zaprzestania kampanii szczucia i nienawiści wobec osób i środowisk LGBT.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Jaki był powód ataku Andrzeja Dudy na mniejszość LGBT?


List podpisało 38 naukowców z: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu w Białymstoku, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Polskiej Akademii Nauk, Wyższej Szkoły Bankowej i Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej.


List protestacyjny naukowców polskich

My, przedstawiciele społeczności akademickiej, uczelni wyższych i uniwersytetów, akademii i instytutów naukowych, w poczuciu konieczności wynikającej z poszanowania Konstytucji oraz przyrodzonej godności człowieka, a także przez wzgląd na solidarność z szykanowaną mniejszością wyrażamy sprzeciw wobec haniebnych słów i postaw odnoszących się do osób LGBT w Polsce.

Społeczność LGBT w Polsce stała się politycznym obiektem napaści i zastraszania. Podlega świadomie kreowanym i używanym mechanizmom polityki służącej poniżeniu i wykluczeniu. Sprzeciwiamy się temu i wzywamy do zaprzestania tego.

Prezydent RP swoją postawą i słowami nadaje ton i wyznacza standardy dyskursu publicznego. Andrzej Duda jako Prezydent RP narusza Konstytucję (art. 32 – zakaz dyskryminacji), a używając języka pogardy deprawuje społeczeństwo, czyni zło. Osoby LGBT mają Konstytucyjnie zagwarantowane prawo do niedyskryminacji i zasługują na pełen szacunek.

Ostracyzm skierowany wobec środowisk LGBT uderza w każdego Polaka/Polkę niezależnie od ich orientacji psychoseksualnej i identyfikacji płciowej. To nas wszystkich obraża i poniża.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Notatki prof. Marcina Króla. Rasizm raz jeszcze


Postawa i wystąpienia obecnego Prezydenta RP stworzyły klimat przyzwolenia dla eskalacji agresji wobec środowisk LGBT. Doświadczamy odczłowieczania, odbierania ludziom praw człowieka i negowania podmiotowości (patrz: wystąpienia posła Joachima Brudzińskiego, posła Jacka Żalka, posła Przemysława Czarnka).

LGBT to ludzie, a orientacja psychoseksualna jest w każdym przypadku naturalna i dobra. Ani homoseksualizm, ani żadna z innych orientacji psychoseksualnych człowieka nie jest patologiczna, zła, niemoralna czy chora. Dojrzały człowiek, który pragnie kochać, a także odczuwa pociąg seksualny do drugiego dojrzałego człowieka – a także taki, który tego pociągu jako osoba aseksualna nie odczuwa – zasługuje na szacunek i akceptację.

Osób nieheteronormatywnych w Polsce jest ponad dwa miliony. Pośród nich jest wiele rodzin z wyboru. Wszyscy oni i wszystkie one nie mogą być traktowane przedmiotowo. Nie wolno ich nie zauważać, lekceważyć, pogardzać nimi, ani dehumanizować.

Żądamy zaprzestania kampanii szczucia i nienawiści wobec osób i środowisk LGBT. Polska ma prawo być krajem ludzi wolnych. Polska z LGBT jest piękniejsza!

Podpisali:

Dr Jolanta Arcimowicz, Prof. UW
Dr Iwona Boruszkowska, UJ
Dr hab. Małgorzata Bieńkowska, Prof. UwB
Dr hab. Mariola Bieńko, Prof. UW
Dr hab. Tomasz Bilczewski, Prof. UJ
Prof. dr hab. Anna Burzyńska, UJ
Dr Anna Róża Burzyńska, UJ
Prof. dr hab., Robert Cieślak, UW
Dr Aneta Cybula, WUM
Prof. dr hab. Barbara Fatyga, UW
Prof. dr hab. Małgorzata Fuszara, UW
Prof. dr hab. Michał Głowiński, PAN
Prof. dr hab. Beata Guczalska, UJ
Prof. dr hab. Krzysztof Guczalski, UJ
Dr hab. Joanna Hańderek, Prof. UJ
Dr hab. Andrzej Juszczyk, UJ
Dr Michalina Kmiecik, UJ
Prof. dr hab. Mirosław Kocur, UWr
Dr hab. Jacek Kochanowski, Prof. UW
Dr hab. Marcin Kościelniak, UJ
Prof. dr hab. Dorota Kozicka, UJ
Prof. dr hab. Ewa Łętowska, UW
Dr hab. Joanna Mizielińska, IPPAN
Prof. dr hab. Grzegorz Niziołek, UJ
Prof. dr hab. Stanisław Obirek, UW
Prof. dr hab. Piotr Oczko, UJ
Prof. dr hab. Józef Opalski, UJ
Dr hab. Monika Płatek, Prof. UW
Prof. dr hab. Michał Rusinek, UJ
Dr hab. Remigiusz Ryziński, Prof. WSB
Dr hab. Mateusz Skucha, UJ
Prof. dr hab. Wojciech Słomski, AEH
Dr hab. Piotr Sobolczyk, IBL PAN
Prof. dr hab. Magdalena Środa, UW
Dr hab. Monika Świerkosz, UJ
Prof. dr hab. Włodzimierz Szturc, UJ
Prof. dr hab. Grażyna Woroniecka, UW
Prof. dr hab. Krzysztof Zajas, UJ

fot. JohnBob & Sophie Art

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »