„Wyklęci” czczeni w Polsce. Obywatele protestują [AKTUALIZACJA, WIDEO]

W Polsce po raz dziesiąty odbywają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ten dzień stał się świętem państwowych w 2011 roku na mocy ustawy podpisanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego

W trakcie dzisiejszych uroczystości państwowych prezydent Andrzej Duda postanowił wręczyć awanse generalskie wskazując, ze  Dzień Żołnierzy Wyklętych ma być „także dla współczesnych polskich żołnierzy tym wielkim symbolem, tym wskazaniem, gdzie są prawdziwi bohaterowie”.

Kult „żołnierzy wyklętych”, niejednoznacznie odbierany przez historyków, stał się sztandarowym symbolem polskich środowisk narodowo-radykalnych. Od kilku lat przeprowadzają marsze ku ich czci, eksponując tych „wyklętych”, którzy są odpowiedzialni za zbrodnie na cywilnych obywatelach narodowości białoruskiej, litewskiej, słowackiej, ukraińskiej, żydowskiej. W 2017 roku Litwa protestowała przeciwko „Biegowi Tropem Wilczym” będącego częścią obchodów.

Marsze środowisk radykalnych odbywają się dziś w Polsce w wielu miastach. W części z nich są kontrmanifestacje. Chcemy wam to pokazać w live poniżej.

We Wrocławiu marsz zapowiedziało Stowarzyszenie Odra – Niemen. Stowarzyszenie współpracuje z wrocławskim samorządem i dostaje odeń dofinansowanie, uczestniczyło również w konsultacjach, które zaowocowały m.in. skutecznym rozwiązywaniem demonstracji, na których dochodziło do nacjonalistycznych ekscesów. Do organizatorów dołączyło jednak dwa dni temu kibicowskie stowarzyszenie Wielki Śląsk, zatem charakter wieczornego marszu trudno przewidzieć. Wydarzenie rozpocznie się o 19.00 na pl. Gołębim, skąd marsz ruszy Promenadą Śródmiejską, by dotrzeć do pl. Wolności. Po drodze, przy pomniku Pileckiego ok. godz. 19.15 niewielka grupa Obywateli RP złoży kwiaty i przyjrzy się charakterowi demonstracji.

W Warszawie Obywatele RP wezwali do stosownych, wzorowanych na Wrocławiu działań prezydenta Trzaskowskiego. Będą obserwowali przemarsz w okolicach skrzyżowania ul. Rakowieckiej i Sandomierskiej.

W Kielcach demonstrację organizują Kieleccy Patrioci. Rozpoczyna się wiecem na cmentarzu przy ul. Ściegiennego o 14.30. Równocześnie na położonym tuż obok stadionie kończy się mecz Korony Kielce z Lechią Gdańsk, są więc obawy z możliwą obecnością tłumu kibiców. Niewielka demonstracja środowisk opozycyjnych będzie towarzyszyła marszowi kilkaset metrów dalej, przy trasie przemarszu w okolicach katedry przy ul. Jana Pawła II.

W Kaliszu nie zarejestrowano tym razem żadnego zgromadzenia, choć jak co roku o 18.00 odbywa się msza w kościele Sióstr Nazaretanek przy ul. Śródmiejskiej, skąd spodziewany jest przemarsz uczestników pod kościół Jezuitów na pl. Kilińskiego — co roku odbywa się tam „racowisko”. Obywatele RP będą obecni również tam.

W Rzeszowie marsz organizuje Narodowy Rzeszów i tamtejsza Młodzież Wszechpolska. O 17.30 zbierają się w Rynku i następnie maszerują pod pomnik żołnierzy wyklętych przy rondzie o tej nazwie. Obywatele RP staną niewielką demonstracją gdzieś na trasie.

NASZ LIVE:

19:14 — We Wrocławiu zebrało się ok. 200 kibiców. Nie widzimy faszystowskich haseł czy znaków.

18:22 — Policja interweniowała wobec protestujących w Rzeszowie.

Zdj. Dariusz Bobak / Obywatele.NEWS

18:21 — Warszawa, Obywatele RP:

Zdj. Jerzy Kuta / Obywatele.NEWS

18:19 — Kontrmanifestacja w Bydgoszczy.

Zdj. Bartosz Wienzek / Obywatele.NEWS

18:03 — W Warszawie kontrmanifestanci, odgrodzeni policją, skandują „No Pasaran”

18:03 — Ruszył marsz „wyklętych” w Rzeszowie: kontrmanifestacja.

17:58 — Obywatele RP rozwinęli baner «Bury NIE jest bohaterem» naprzeciwko Marszu Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

17:27 — Kontrmanifestacja w Warszawie

17:20 — Marsz i kontrmanifestanci w Warszawie.

Zdj. Jerzy Kuta / Obywatele.NEWS
Zdj. Jerzy Kuta / Obywatele.NEWS

17:15 — Kilka symboli z marszu „żołnierzy wyklętych” w Warszawie. Uczestników jest mniej niż w poprzednich latach.

17:10 — Obywatele RP obserwują marsz „żołnierzy wyklętych” w Warszawie. Wcześniej skierowali list do prezydenta miasta Rafała Trzaskowskiego domagając się rozwiązania manifestacji nacjonalistów przy pierwszych naruszeniach prawa. — W kampanii samorządowej obiecywał Pan rozwiązywanie łamiących prawo manifestacji nacjonalistycznych — apelowali.

16:53 — W Kaliszu, tuż pod ratuszem, zawisły bilbordy upamiętniające „żołnierzy wyklętych”. Zakłamuje się na nich historię, a na dodatek robi się to z logo miasta. Na jednym z bilbordów Witold Pilecki, którego wrzuca się do worka „żołnierzy wyklętych”. Obok Pileckiego — Łupaszko (Zygmunt Edward Szendzielarz).

16:50 — Za chwilę rozpocznie się marsz przy ul. Rakowieckiej w Warszawie

Zdj.: Jerzy Kuta

16:43 — Arcybiskup Marek Jędraszewski w warszawskim kościele ojca Pio przewodniczył mszy świętej w intencji generała Fieldorfa Emila Fieldorfa „Nila”. Policja nie wpuściła do środka protestujących obywateli. „Nie uległ kłamstwu, nie uległ złu, dobro w nim zwyciężyło” — mówił Jędraszewski w homilii.

Nie można dalej tolerować agresji, która obecna jest w polskim kościele, policji, prokuraturze, na stadionach piłkarskich i ulicach polskich miast. Zniknąć musi przyzwolenie dla działań takich jak abp. Jędraszewskiego – czy choćby też Prezydenta RP, który honorowym patronatem objął obchody rocznicy powstania kolaboracyjnej Brygady Świętokrzyskiej” — napisali w zaproszeniu kontrmanifestanci.

Zdj.: Roman Graczyk / Facebook

15:40 — Warszawa. Straż marszu ma na sobie sprzęt do obezwładniania ludzi

Zdj. Jan Skorupiński

15:23 — Prawdziwy cel marszów prawicy: pokrzyczeć „Na drzewach zamiast liści — będą wisieć…”. Kielce

14:53 — Ruszył marsz „wyklętych” w Kielcach.

14:38 — Adrian Zandberg, na konwencji Lewicy, krytycznie wobec Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. „To jest święto, które zafundowała nam polska prawica, święto, w którym władze państwa wynoszą na pomniki ludzi odpowiedzialnych za mordowanie kobiet, za mordowanie dzieci, palenie ludzi żywcem i mówią, że to mają być wzory dla młodzieży”.

13:58 — W parafii Św. Ojca Pio w Warszawie z okazji święta “żołnierzy wyklętych” przemawia arcybiskup Jędraszewski. Policja nie wpuściła protestujących obywateli do kościoła.

Zdj.: Roman Graczyk / Facebook

13:20 — Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych ruszył w Łodzi. Obywatele RP próbowali go zablokować.

Nacjonaliści skandowali: „raz sierpem, raz młotem czerwoną hołotę” oraz „Bury, Bury naszym bohaterem” — to drugie być może na widok stosownego transparentu Obywateli RP. Były falangi ONR i flagi Młodzieży Wszechpolskiej. Szczególnie agresywnej symboliki jawnie nazistowskiej nie zaobserwowano. Cześć — jak zwykle — oddawano ze szczególnym upodobaniem tym z „wyklętych”, których obciążają mordy cywilnej ludności.

«Chcemy przeciwstawić się pojawiającym się poglądom, nazywającym żołnierzy wyklętych bandytami, mordercami. Po zwycięstwie komunizmu w Polsce służby bezpieczeństwa zrobiły wiele, by inspirować rozmaite publikacje, przedstawiające żołnierzy wyklętych jako pospolitych przestępców i ta narracja nadal się przebija» — powiedział PAP organizator marszu, Jan Waliszewski z Klubu im. Romana Dmowskiego.

Po blokadzie Obywateli RP uczestnicy kontynuowali marsz skandując m.in. «Koniec lewackiej Łodzi».

Foto: Paweł Olejniczak / Obywatele.News

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory już za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund

Znaczenie „partyjnego programu”

Wygrane kampanie PiSu w praktyce uruchamiały spontaniczne działania oddolne (by użyć ukochanego słowa z czasów „Solidarności”) nie tylko działaczy partyjnych, ale bardziej zaangażowanych wyborców PiSu. Program najwyraźniej do nich przemawiał i zostawiał miejsce na włączenie się w akcję za własną partią.

Czytaj »