Książka angielskiego podróżnika Colina Thuborna „Amur” zafascynowała mnie całkowicie. Jest to coś więcej niż doskonały reportaż. Swoją niebywałą wędrówkę wzdłuż Amuru Thuborn odbył zaledwie kilka lat temu, a najważniejsza jej część dotyczyła granicy rosyjsko-chińskiej i stosunków chińsko-rosyjskich na Dalekim Wschodzie (a przez to i stosunków Pekin-Moskwa)
Trudno dziś o bardziej aktualny temat, gdy płyty tektoniczne światowej polityki są w ruchu. Thuborn nie jest komentatorem politycznym, ale jego zmysł obserwacji i umiejętność słuchania napotkanych ludzi, przynosi bogatszy obraz od wielu akademickich rozpraw.
W ostatnich tygodniach nasze rozmowy dotykały kwestii możliwego kryzysu Rosyjskiej Federacji (m.in. mówiliśmy o pracy „Failed State. A Guide to Russia’s Rupture/ Upadłe Państwo. Przewodnik do Rozpadu Rosji” Janusza Bugajskiego). Niezależnie od opinii, którą ktoś posiada w tej materii, „Amur” Thuborna jest niemal niezbędną lekturą, aby taką dyskusję kontynuować.
O autorze
Kazimierz Wóycicki
Historyk i dziennikarz (BBC, Życie Warszawy), wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się stosunkami polsko-niemieckimi i polsko-ukraińskimi.