Dziś w Sejmie ma się odbyć pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym – informują Wolne Sądy i wyjaśniają, o co chodzi
Wolne Sądy: – Ustawa ponownie wnoszona jest do parlamentu z naruszeniem prawa, ponieważ składa ją grupa posłów (aby uniknąć konsultacji społecznych itd. – metoda powszechnie stosowana od 7 lat), choć jasne jest i PiS tego nawet specjalnie nie ukrywa, że jest to projekt rządu. PiS twierdzi, że to projekt uzgodniony z Komisją Europejską, a jego uchwalenie ma spowodować odblokowanie Funduszu Odbudowy.
Przypomnijmy: Polsce przysługuje w ramach unijnego Funduszu Odbudowy 58 mld euro w formie grantów i pożyczek (choć rząd wnioskuje o mniejszą kwotę). Aby Komisja Europejska odblokowała ten fundusz, rząd musi zrealizować tzw. kamienie milowe, do wypełnienia się zobowiązał.
Wolne Sądy wyjaśniają, jakie to zobowiązania:
1) likwidacja Izby Dyscyplinarnej i zapewnienie, aby sprawy dyscyplinarne były rozpoznawane w innej izbie SN, która spełnia traktatowe gwarancje niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego na podstawie ustawy (art. 19 TUE i art. 47 Karty Praw Podstawowych UE)
2) zapewnienie bezprawnie zawieszonym przez izbę dyscyplinarną sędziom sprawnej procedury umożliwiającej ich przywrócenie, która to procedura ma odbywać się przed sądem spełniającym gwarancje jak w pkt. 1
3) zmiany w systemie odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów, w szczególności poprzez wykreślenie tzw. ustawy kagańcowej (przepisów przewidujących kary dyscyplinarne za kwestionowanie statusu tzw. neosędziów oraz samej neoKRS).
Jak piszą Wolne Sądy, przedstawiana przez rząd nowelizacja ustawy o SN nie wypełnia kamieni milowych i jest kolejną próbą (podobnie jak tzw. ustawa prezydencka uchwalona w pierwszej połowie 2022 roku) wprowadzenia Komisji Europejskiej w błąd, aby zdecydowała się wypłacić rządowi pieniądze z FO. Ustawa w takim kształcie żadnej realnej zmiany w wymiarze sprawiedliwości nie przynosi.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Porozumienie dla Praworządności o odblokowaniu unijnych funduszy: Mamy projekt ustawy. Wystarczy go uchwalić
Projekt został negatywnie zaopiniowany przez całe środowisko prawnicze. Nikt nie ma wątpliwości, że jego uchwalenie nie spowoduje ani odblokowania Funduszu Odbudowy, ani zaprzestania naliczania przez Komisję Europejską kar finansowych za niewykonanie zabezpieczenia TSUE z 14 lipca 2021 r. – dziś wynosi ona 434 000 000 euro!
Wolne Sądy przypominają o dwóch projektach ustaw, które mogłyby naprawić sytuację – jednym o TK przygotowanym przez zespół ekspertów Fundacja Batorego oraz drugim (noweli ustawy o KRS) przygotowanym przez IUSTITIA Stowarzyszenie Sędziów Polskich, złożonym do Sejmu w lutym 2022 roku w ramach szerokiej koalicji społecznej Porozumienie dla Praworządności.