Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Porozumienie dla Praworządności o odblokowaniu unijnych funduszy: Mamy projekt ustawy. Wystarczy go uchwalić

Polki i Polacy utracili właśnie dostęp do ogromnej części funduszy unijnych przeznaczonych dla naszego kraju w nowej perspektywie budżetowej. A wszystko to przez celowe niszczenie państwa prawa i naruszanie traktatów europejskich dokonywane przez rząd Zjednoczonej Prawicy. Ekipa ta systematycznie łamie w szczególności art. 19 Traktatu o UE oraz art. 47 Karty Praw Podstawowych zobowiązujące wszystkie państwa członkowskie do zapewnienia skutecznej ochrony sądowej w szczególności poprzez gwarancję dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na podstawie ustawy

Polskie władze przegrały w związku z tymi naruszeniami już kilkadziesiąt spraw w europejskich trybunałach. Odmawiają jednak konsekwentnie wykonania wyroków zapadłych w tych sprawach. Pomimo, że taki bezwzględny obowiązek ma każde państwo członkowskie. I pomimo, że podpisując dokument KPO rząd wprost zobowiązał się do wykonania kluczowych orzeczeń TSUE z lipca 2021 r.

ZOBACZ TAKŻE: Porozumienie dla Praworządności składa w Sejmie projekt ustawy

Doprowadziło to do utraty już nie tylko pieniędzy z Funduszu Odbudowy (dla Polski przeznaczonych było 58 mld euro), ale także 75 mld euro z Funduszu Spójności, który od 2004 roku tak odmienił polskie miasta, miasteczka i wsie, dał nam wszystkim nowoczesne drogi i linie kolejowe, mosty, szpitale, chodniki itd. Teraz wszyscy najpewniej utracimy te 133 mld euro (to więcej niż cały roczny budżet naszego państwa) i rozwojowe szanse, o których marzyły pokolenia naszych rodaków, upatrujące w Zachodzie gwaranta wolności oraz wzorca poziomu życia i modernizacji, do których dążymy.

Jako organizacje społeczne reprezentujące miliony demokratycznie i proeuropejsko myślących obywatelek i obywateli Polski, uważamy za polityczną zdradę stanu odrzucenie tak ogromnych środków finansowych, szczególnie w obliczu aktualnej zapaści gospodarczej i kryzysu postpandemicznego.

PRZECZYTAJ projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw

Ponieważ nie można liczyć w tym zakresie na polskie władze, przejęliśmy inicjatywę i w celu wykonania wyroków TSUE i ETPCz określających jakie naruszenia musza zostać zlikwidowane dla przywrócenia standardów europejskich, uzgodniliśmy w ramach bardzo szerokiej koalicji „Porozumienia dla Praworządności” projekt ustawy przygotowany na bazie projektu Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, który następnie został wniesiony przez partie demokratycznej opozycji do Sejmu pod numerem druku 2012.

Ten wspólny projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw w pełni realizuje wszystkie warunki konieczne dla natychmiastowego odblokowania funduszy unijnych i przywrócenia należnego nam miejsca w europejskiej wspólnocie. Wystarczy go uchwalić, o co apelujemy, przerażeni historyczna paralelą do decyzji komunistycznych władz, które w latach 40. w pełni świadomie (podobnie jak teraz robi to obecny rząd) odrzuciły plan Marshalla pozbawiając ówczesną Polskę jakichkolwiek możliwości rozwoju.

Z wyrazami szacunku

Kontakt:

Jakub Kocjan, Akcja Demokracja,
tel. (+48) 534 313 696,
e-mail: jakub.kocjan@akcjademokracja.pl

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas