Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Mieliśmy być inni! Pikieta pod KPRM

W środę 24 stycznia odbyła się pikieta pod KPRM połączona z odczytaniem listu do premiera Donalda Tuska. Pikieta dotyczyła sytuacji na granicy polsko-białoruskiej

Oprócz Obywateli RP wzięli w niej udział przedstawiciele POPH – Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego i Grupy Granica.List do premiera Donalda Tuska

Szanowny Panie Premierze,

Od 2015 w różny sposób upominaliśmy się o praworządność i prawa człowieka. Mijają kolejne tygodnie od powołania rządu. Rządu, który zgodnie z obietnicami wyborczymi miał przywrócić w Polsce poszanowanie tych wartości. Tymczasem bezprawie na granicy polsko-białoruskiej trwa. Trwają wywózki, uznane przez liczne sądy za niezgodne z prawem polskim i międzynarodowym. Nieludzkie traktowanie migrantów kosztowało już życie co najmniej kilkudziesięciu osób, a spowodowały zaginięcie kilkuset. Obecnie te tragedie idą na konto nowego rządu.

9 stycznia 2024 roku został wystosowany do Pana list poparty przez liczne organizacje (łącznie z naszymi) oraz ponad 500 osób indywidualnych, apelujący o zaprzestanie wywózek, uchylenie rozporządzenia wywózkowego,  i przywrócenie zgodnych z prawem standardów postępowania z migrantami. Ani Pan, ani minister Marcin Kierwiński, ani wiceminister Maciej Duszczyk nie zadeklarowali woli uczynienia tych kroków. Przeciwnie, z publicznych wypowiedzi wiceministra Macieja Duszczyka wynika, że nie zamierzają Państwo tego zrobić.

Sytuacja, w której pewni ludzie są de facto wyjęci spod prawa jest niedopuszczalna w państwie, które ma jakiekolwiek aspiracje do praworządności i cywilizacji. Prawa człowieka są uniwersalne – nie jest tak, że dotyczą tylko wybranych grup, którym administracja łaskawie raczy je przyznać.

Nie po to spędzaliśmy dziesiątki godzin na protestach, by jednych łamiących prawa człowieka urzędników zastąpić drugimi. Nie ustaniemy w dopominaniu się o to, by w Polsce nastała prawdziwa praworządność. Pierwszym krokiem w tym kierunku musi być uchylenie rozporządzenia wywózkowego.

 Z poważaniem

 w imieniu Obywateli RP Wojciech Kinasiewicz, Magdalena Pecul-Kudelska
w imieniu Podlaskiego Ochotniczego Pogotowia Humanitarnego Karolina MazurekO autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas