Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Obywatele RP: – Dość przemocy na granicy!

Spotykamy się 24 stycznia 2024 roku o godzinie 10.30 na pikiecie przed Kancelarią Rady Ministrów – zapowiadają Obywatele RP. Protestować będą przeciwko bezprawiu na granicy polsko-białoruskiej. Domagają się uchylenia rozporządzenia wywózkowego!

Od 2015 w różny sposób upominaliśmy się o praworządność i prawa człowieka. Mijają kolejne tygodnie od powołania rządu. Rządu, który zgodnie z obietnicami wyborczymi miał przywrócić w Polsce poszanowanie tych wartości. Tymczasem bezprawie na granicy polsko-białoruskiej trwa – argumentują Obywatele RP.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kiedy na pogranicze polsko-białoruskie powrócą Konstytucja, Kodeks Karny i Prawa Człowieka?

8 stycznia 2024 roku został wystosowany do premiera Donalda Tuska i ministra Marcina Kierwińskiego list podpisany przez liczne organizacje (również przez ORP), apelujący o zaprzestanie wywózek, uchylenie rozporządzenia wywózkowego i przywrócenie zgodnych z prawem standardów postępowania z migrantami. – W odpowiedzi na usłyszeliśmy tylko o „bardziej humanitarnym traktowaniu” wybranych grup, bez zapowiedzi wprowadzenia standardów zgodnych z prawem – tłumaczą Obywatele RP. Dlatego chcą przypomnieć rządowi, a w szczególności premierowi, że prawa człowieka są uniwersalne – nie jest tak, że dotyczą tylko wybranych grup, którym administracja łaskawie raczy je przyznać.

Obywatele RP: – Spotykamy się 24 stycznia 2024 roku o godzinie 10.30 na pikiecie przed Kancelarią Rady Ministrów

fot. Katarzyna Pierzchała

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas