Lektury obowiązkowe: bez przymusu

Czytelnictwo? Być może zniknie bez śladu. Póki istnieje, ślad zostawia. Bezcenny. Czy świat przeżyje bez czytających ludzi? Z pewnością. Są książki, w których da się o tym poczytać.

Ktoś nam każe czytać i o tym nie wiemy

Decyduje również, co czytamy. Nie robi tego zły belfer z trzcinką w ręku z dawnych czasów, choć nowi rządowi szefowie od edukacji być może spróbują wrócić do tych czasów. Może nawet wspomoże ich cenzura. O wiele sprytniej i skuteczniej robią to jednak rozmaite Cambridge Analityca. Działanie na rzecz rozumu zawsze potrzebowało mecenasów. Rynek ich nie zastąpi. Ty możesz. Zostań mecenasem.
Wesprzyj nas

Lektury obowiązkowe: bez przymusu

Co czytać pod kocem na plaży?

Wszystko wskazuje na to, że będziemy mogli jeździć już swobodniej na wakacje, świat się zaszczepił, wirus zdycha, a biura podróży sypią ofertami, warto więc zaopatrzyć się w jakąś dobrą lekturę, która ubarwi nam wypoczynek pod palmami

„Nocny Rejs” Ewy Wąsikowskiej to książka, w której świat show biznesu, mediów i wielkich pieniędzy przeplata się z miłością, zdradą i aferą kryminalną. Podczas zaprawionego kokainą i alkoholem rejsu motorówką na Mazurach ginie producent telewizyjny, syn jednego z najpotężniejszych milionerów w Polsce. Wszyscy myślą, że to wypadek tymczasem sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana.

Można mieć mocne wrażenie, że ten błyskotliwy kryminał, który czyta się jednym tchem, to oparta na prawdziwych wydarzeniach historia, która rzeczywiście wydarzyła się na Mazurach w sierpniu 2019. Głośno było wówczas o znanym producencie filmowym, pochodzącym z niezwykle bogatej rodziny, który szarżując po nocy na swej szybkiej łodzi, zginał w dosyć tajemniczy sposób. Gdyby autorka bazowała jedynie na prostym mechanizmie wykorzystania prawdziwej, głośnej śmierci, do napisania fikcyjnej historii (co niektórzy mogliby odczytać nawet jako wchodzenie w butach w czyjąś rodzinną tragedię), to byłaby to tylko kolejna powiastka z życia gwiazd, podana w dolanym sosie sensacyjnym i popieprzona pikanterią szczegółów ich zdrad i rodzinnych układów.

Tymczasem „Nocny Rejs” to coś więcej niż tylko zgrabny kryminał o milionerach. To opowieść o tym jak funkcjonują dzisiejsze media, w których „informacja to sprawa poboczna czasem wręcz niepotrzebna, czy niewygodna, kiedy może zaszkodzić interesom”. Warto poczytać o tym jakie mechanizmy rządzą Internetem, jak łatwo można wywołać burzę medialną, i jak szybko ją zgasić. Samorefleksja jednego z dziennikarzy prasy plotkarskiej, że jest zwykłą „kurwą” bezcenna.

Pełna pogardy dla faktów pogoń za klikbajtami wydaje się więc jedynym sensem tego, co już tylko z przyzwyczajenia nazywamy współczesnym rynkiem mediów. To też gorzka opowieść o show biznesie, na którego mechanizmach autorka zna się doskonale, bo od lat pilnie śledzi jego zakamarki na swym kanale na YT.

Czytelnik obok intrygi kryminalnej otrzymuje więc w pakiecie zgryźliwy portret ludzi ze świecznika, bogów zbiorowej wyobraźni oraz mediów, które ich opisują i jest to portret tyleż smutny co zabawny, ale chyba jedyny prawdziwy. Po raz kolejny odkrywamy starą prawdę, że nie wszystko złoto co się na ekranie święci.

Książka idealna na szybką konsumpcje pomiędzy smarowaniem się olejkiem do opalania, ucieczką przed deszczem, a gofrem na plaży.

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzednie lektury obowiązkowe

Globalna Ukraina

„Globalna Ukraina” to intrygujący i przewrotny tytuł najnowszej książki Kazimierza Wóycickiego. Książką ukazuje, jak kraj

Czytaj »

Czytamy w internecie

Według Google Trends - raczej nagłówki i tytuły poszukiwanych filmów. Zestawienie częstości wyszukiwania słów: "gazeta", "tv", "Google" oraz "YouTube"...

Wspieraj obywatelski projekt medialny

Przynajmniej próbujemy...
Wesprzyj nas