Szaleństwo Krzysztofa Skiby

Muzyk, performer, kpiarz...

Szaleństwo Krzysztofa Skiby

Fredro wciąż aktualny. Stara komedia mówi prawdę o współczesnej Polsce

Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu

Minister Czarnek, policmajster od spraw edukacji, postuluje powrót do tradycyjnych wartości i próbuje uczyć młodzież życia i seksu przy pomocy pism Karola Wojtyły. Uznano, że Jana Pawła II jest w programach szkolnych za mało i ma być go więcej. Zanudzą i zamęczą młodzież Papieżem tak, że ucieczki z lekcji religii będą jeszcze większe i bardziej masowe, niż słynne biegi Gwarków

Specjaliści z zakurzonych półek, węszą w narodowej skarbnicy grafomanii, szukając poetyckich wypocin, którymi można by młodzież wzmocnić patriotycznie. Pojawił się pomysł, aby młodzież przygwoździć frazami Ursyna Niemcewicza, którego poezyje mogą skutecznie zniechęcić dziatwę do czytania jakiejkolwiek literatury.

A przecież jeśli szukać klasycznych przykładów na polskość, to wszystko znajdziemy w „Zemście” Aleksandra Fredry. Ta stara komedia mówi więcej prawdy o współczesnej Polsce, niż sto wydań Wiadomości z Holecką i paskami grozy TVP.

Zróbmy szybką, szkolną analizę dramatu. Cóż tam mamy? Dwa zwaśnione obozy, które się nienawidzą, reprezentowane przez Cześnika Raptusiewcza z jednej strony i Rejenta Milczka z drugiej. Dworskich durniów i bęcwałów w rodzaju Dyndalskiego. Napuszonych pseudobohaterów i mitomanów, tchórzy i sługusów w stylu Papkina. Matrony robiące ciągłe intrygi. Młodzież, która chce się kochać mimo zakazów. Wynajętych murarzy stojących z boku. No i mur, który sami budujemy i który nas dzieli. Toż to Polska dzisiaj i od zawsze.

Fredro jest zdecydowanie bardziej prawdziwy niż kiepskie miny i drogie garnitury Morawieckiego.

Na zdjęciu: Pomnik Aleksandra Fredry we Wrocławiu, fot. Wikimedia

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niech nie ulecą poprzednie myśli Krzysztofa Skiby

Ostatnia reduta

Propagandyści z TVP, którzy w 2015 zajęli miejsca dziennikarzy z TVP, twierdzą, że nie opuszczą

Czytaj »

Zlot

W Pałacu Kultury w Warszawie z wielką pompą odbył się kolejny Zlot Osób i Zjawisk

Czytaj »

Generalnie jest słabo

Według Google Trends Chopen i Skiba są w kłopotach...

Skoro jest aż tak paskudnie

To może chociaż
Wesprzeć Obywateli.News, co?