Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny. Tu przynajmniej możesz się cofnąć. Zatrzymać przez chwilę i przeczytać, o czym nie przeczytasz gdzie indziej.

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas

Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Idą ponure czasy. Widzieliśmy ostrzegawcze sygnały. Nie podziałały

Na demonstracji w sprawie Bruna i Angeliki Domańskich było trochę ponad 100 osób… „Policzyliśmy się”. Ten rachunek wygląda, jak wygląda. Nie jest miło „stanąć w prawdzie”, jeśli ona jest tego rodzaju. Ale warto…

Widziałem kilka osób, których chyba wcześniej nie znałem. To zawsze cieszy. Widziałem też o wiele więcej takich, których nie widziałem od dawna. Pokłóconych z innymi – w tym ze mną – często w paskudnych okolicznościach, trudnych do rozwikłania, od dawna wiem, że na ogół przez nikogo nie zawinionych. Widok ich twarzy mnie poruszył. Nie tylko dlatego, że się zwyczajnie stęskniłem i było miło ich zobaczyć. Również dlatego, że wiem, ile trzeba czasem w sobie przełamać, żeby znów stanąć koło siebie i wiem, ile to jest warte.

Chcę więc napisać tym razem o czymś trochę innym niż sama sprawa torturowania autystycznego pięciolatka i jego mamy. Ogromną większość obecnych w niedzielę dobrze znam. Mamy wspólne doświadczenia i łączy nas bardzo, bardzo wiele. 8 lat mija. I to jakich…

Choćbyśmy dziś ze sobą nie rozmawiali, nic nie wymaże tych 8 lat. Tego, że staliśmy jedno przy drugim w rozmaitych sytuacjach – których „normalni ludzie” decydują się unikać. Ryzyka, które podejmowaliśmy, na ogół okazywały się niewielkie. Ale wszyscy wiedzieliśmy zawsze, że mogą być znaczne – choć wśród obecnych Angelika ponosi właśnie cenę, której pozostali nie umieją sobie wyobrazić, niezależnie od tego, jak bardzo chcą…

PRZECZYTAJ TAKŻE: Obywatele RP: Co jeszcze musi się stać, byśmy się odnaleźli jako ludzie?

Pamiętam, kiedy lata temu zaczynały się nasze pierwsze procesy. No, to był element strategii działania – stawać przed sądem, przynosić tam nasze wolnościowe postulaty, testować system, wystawiać rachunek. Powodować zmianę. Spowodowaliśmy – bardzo znaczną. Więc chcieliśmy tych spraw i przed sądem zjawialiśmy się ochoczo. A przy tym, choć na ogół byliśmy już „starszym państwem”, to jednak po szczeniacku ekscytowały nas te „przygody”, a na adrenalinie jechaliśmy jak na speedzie. Sam np. ścigałem się z Wojtkiem Kinasiewiczem – ile kto ma spraw w sądzie, ile rozpraw tygodniowo, ile jest w tym zarzutów z kodeksu karnego, bo przecież kodeks wykroczeń to śmiechu warte historie. No, naprawdę jak dzieci…


Dziś mam trzy sprawy kasacyjne w Sądzie Najwyższym – wniesione przeciw mnie. O co w nich chodzi, pamiętam tylko w jednym przypadku. Na ogół nie otwieram już kopert z sądu. Stempel Sądu Najwyższego powinien na mnie robić wrażenie, a nie robi żadnego. Mam dość tej ponurej, nudnej rutyny. W sądach wygłasza się oświadczenia i wszyscy czynimy z nich ideowe manifesty, ja też. Zasypiam w trakcie własnych oświadczeń. Zmęczony do granic możliwości. Ileż można? I to nie jest nic wyjątkowego. To jest wspólne doświadczenie ogromnej większości tej setki ludzi, którzy byli w niedzielę z Angeliką w sprawie jej dziecka.Przyszło nam żyć w strasznie złym świecie – coraz gorszym. Ślepniemy i głuchniemy, ludzie cierpią i tracą życie z powodu rozmaicie pojmowanego „politycznego złota” w tej koszmarnie głupiej wojnie pod przaśnie kiczowato wyhaftowanymi sztandarami obłudnych haseł, które niczego wspólnego nie mają nie z jakimiś tam wartościami demokracji, ale z najprostszą, najbardziej podstawową, tak okrutnie wyczerpująco potwierdzoną historycznym doświadczeniem prawdą, że jeśli obojętnie przechodzimy, kiedy ludzie cierpią i tracą życie, to wchodzimy w najgorsze z możliwych, katastrofalnych nieszczęść.

Jest nas więcej – tych, którzy to wiedzą – niż ta setka obecna w niedzielę na demonstracji przed komendą policji na Żeromskiego. W Warszawie – pewnie dwa razy więcej. W Polsce – pewnie dziesięć razy. Ale to byłoby na tyle.

Przed nami wybory. Jak wszystkie dotąd, te również unieważnią wszystko, co naprawdę ważne. I dołożą się do zniszczenia – niezależnie od tego, jak się skończą. Ja nie mam złudzeń. Idą ponure czasy. Być może straszne. Widzieliśmy komplet ostrzegawczych sygnałów. Nie podziałały.Zawsze starałem się myśleć. Zawsze szukałem sposobów realnej zmiany, a nie okazji, żeby tylko wyrażać sprzeciw. Mówiąc otwarcie, dziś żadnych szans nie widzę, pomysły mi się skończyły. Niby wiem, co powinniśmy zrobić, ale wszystko to wymaga woli tych, którzy żadnej takiej woli nie mają. Ponure czasy idą naprawdę. I przejdą po naszych grzbietach. Popatrzmy po sobie uważnie. Już nas podeptały niemiłosiernie.

I jeszcze coś. Każda i każdy z nas, kto był tam niedzielę, niezależnie od tego, jaką mu kto łatkę przypnie – mądrego, głupiego, rozsądnego, wariata, odpowiedzialnego albo warchoła – jest nieporównanie więcej wart od najbardziej nawet cenionego politycznego lidera. Wyłącznie dlatego, że tam po prostu był. Przynajmniej to chciałbym, żebyśmy wiedzieli. Ile jest warte to, że jesteśmy tam, gdzie bezwzględnie trzeba było być, żeby nasz świat nie osunął się w katastrofę, jak te, które znamy z podręczników historii.

fot. Facebook/Andrzej Trzeciakowski

O autorze

3 thoughts on “Idą ponure czasy. Widzieliśmy ostrzegawcze sygnały. Nie podziałały

 1. Ja też jestem w ponurym emocjonalnym nastroju. Mniej więcej od tygodnia. Już nie wierzyłem, że tych ubeckich bydlaków z PiS-u ktoś przebije po próbach zrobienia z Wałęsy agenta Bolka, czy po kreacji zamachu na „prezydenta” w Smoleńsku. Ale te ubeckie bydlaki z TVN nawet tych bydlaków z PiS-u przebili, robiąc z Jana Pawła II pedofila i obrońcę pedofilii.

  W każdym bądź razie w ostatnim tygodniu mój symetryzm uległ niemal zabetonowaniu, chociaż sam staram się przed tym bronić, bo każde zabetonowanie, nawet z pozycji symetryzmu jest wewnętrznie szkodliwe. Te ubeckie bydlaki z TVP i z TVN się pod względem ubeckiego zbydlęcenia niczym nie różnią. I nie będę brał udziału w „wyborach” między POfilią Obywatelską a PiSdofilią i Shitlerasyństwem.

  POfile mogą się raczej cieszyć, że z zasady nie biorę udziału w niedemokratycznych wyborach, bo jak bym się nabrał na ten trick, że „wybory” to „wybór mniejszego zła”, to akurat dzisiaj musiał bym zagłosować na PiS, czyli PiSdofilię i Shitlerasyństwo, jako obiektywny „wybór mniejszego ubeckiego zła”.

  Sobie i Panu współczuję.

  1. Swoją drogą zastanawia mnie, dlaczego te ubeckie shitlerasyny z TVN akurat teraz wysrały z siebie te ubeckie megagówno. Jest podejrzenie, że z jakiś powodów im zależy, aby to pisowskie, ubeckie shitlerasyny utrzymały nierządy na trzecią kadencję.

   Kto tę logikę ubeckich kanalii potrafi zrozumieć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze komentarze dnia

Ludzka uwaga jest dziś ulotna

Chwila prawdy o nas: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania haseł "seks", "dieta" i "Andrzej Duda".

Pomóż budować społeczne media

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas