List do ministra spraw zagranicznych Jacka Czaputowicza napisali jego byli koledzy z Ruchu Wolność i Pokój. Proszą o słowa solidarności dla protestujących w Hongkongu i słowa protestu do chińskiego rządu
Drogi Jacku Ministrze
Wysłaliśmy do protestujących w Hongkongu jedną z ich pieśni, zaśpiewanych tu przez nas, jak kto umiał.
Wśród podziękowań, jakie stamtąd dostaliśmy, jest post, w którym jeden z mieszkańców Hongkongu prosi o jakiekolwiek wsparcie ze strony polskiego rządu.
Wstrzymywaliśmy się z listem do Ciebie, bo wybuchła epidemia. Ale w Hongkongu czas epidemii zaczął być wykorzystywany jako dobry do represji wobec demokratów. Mówiąc wprost: do aresztowań przywódców ubiegłorocznych protestów na rzecz demokracji.
Spróbujmy razem kolejny raz zmierzyć siłę bezsilnych.
Napisz do nich Ty, a może i rząd, słowa Solidarności, Wolności i Pokoju, na które czekają.
A do rządu ChRL słowa protestu.
Uczestniczący, jak Ty, w Ruchu Wolność i Pokój w latach osiemdziesiątych.
Leszek Budrewicz
Anna Gawlik
Radosław Gawlik
Jarosław Kapsa
Grzegorz Majewski
Grzegorz Mielczarek
Paweł Wrabec
***
Ruch Wolność i Pokój założony został 35 lat temu. Powstał po skazaniu Marka Adamkiewicza, współtwórcy Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu, na karę ponad 2 lat więzienia za odmowę złożenia przysięgi wojskowej [przysięga zawierała słowa o obronie socjalistycznego ustroju PRL i przymierzu z Armią Czerwoną – red.].
Solidaryzując się z Adamkiewiczem działacze NZS z Warszawy i Wrocławia rozpoczęli głodówkę protestacyjną w kościele w Podkowie Leśnej, 14 kwietnia 1985 roku w Krakowie ogłoszona została deklaracja założycielska Ruchu „Wolność i Pokój”. Na początku maja dołączyła grupa z Warszawy, potem grupy z innych miast w Polsce (Gdańsk, Wrocław).
PRZECZYTAJ TAKŻE: Przegrane i wygrane. 35. rocznica powstania ruchu Wolność i Pokój
W ruchu działał obecny minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz, a wśród założycieli byli m.in. Leszek Budrewicz, Radosław Gawlik, Konstanty Radziwiłł, Bartłomiej Sienkiewicz, Wojciech Bankyo Jankowski, Jan Maria Rokita, Piotr Niemczyk, Krzysztof Skiba, Barbara Hrybacz, Bogdan Klich, Marek Adaf (Adamkiewicz), Krzysztof Galiński, Małgorzata Gorczewska, Jerzy Kolarzowski i Jarema Dubiel.
fot. Pixabay