Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny. Tu przynajmniej możesz się cofnąć. Zatrzymać przez chwilę i przeczytać, o czym nie przeczytasz gdzie indziej.

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas

Komentarz dnia: zatrzymaj się w biegu

Przychodzi mi się dziś z Państwem żegnać. Powody i okoliczności w filmowym „komentarzu dnia” z cyklu „Pracuj Głową (dla Ojczyzny)”, którego niestety nie zdołałem ani udźwignąć, ani nie jestem w stanie kontynuować.

Bardzo wielu ludziom winien jestem podziękowania. Nie zdołam ich wypowiedzieć. Moje osobiste ostatnie pięć lat było możliwe i było tak wspaniałe wyłącznie dzięki ludziom, od których otrzymywałem wsparcie w postaci niezwykłego zaangażowania, pomocy finansowej, dobrego słowa, drobnych gestów, a czasem po prostu chwili uwagi, czasu poświęconego, by zrozumieć i ocenić, co mówiłem i proponowałem. Nie umiem tych rzeczy ważyć, wszystkie były bezcenne. Wiem też, jak wielu ludziom odbierałem komfort, drażniłem ich i uwierałem. Przepraszam – każdy z nas angażuje się wraz z całym swym potencjałem i specyficznym doświadczeniem. Przecież w dobrej wierze.

Niestety moja konieczna rezygnacja z aktywności przynosi fatalne konsekwencje dla wielu projektów, które w ten sposób zawaliłem. Nie ma ludzi niezastąpionych, ja tym bardziej nikim takim nie jestem, ale medialny projekt Obywatele.News w znacznym stopniu się dezaktualizuje. To mój wielki błąd, choć trudno było go uniknąć. Podjąłem się rzeczy niewykonalnej w żadnym normalnym trybie, uznając, że jest niezwykle potrzebna, więc jeśli ktokolwiek ma spróbować, to właśnie ruch obywatelski o podobnie rewolucyjnym charakterze – przecież nie żadna ekipa sprawnych menedżerów, bo tacy ludzie czym innym się zajmują. Błąd polegał na tym, że wobec braku możliwości sfinansowania profesjonalnej ekipy prowadzącej studio, większości prac realizacyjnych podjąłem się po prostu sam, uznając, że wytrzymamy w ten sposób do czasu, kiedy uruchomiwszy podstawowe cykle produkcyjne – co najmniej godzinę premierowych programów dziennie – uda nam się pozyskać wpłaty na poziomie wystarczającym, by za tę pracę zapłacić. Doprowadziłem więc do tego, że dzisiaj nie ma komu tego zrobić.

Projekt telewizyjnego studia trzeba więc natychmiast zamknąć. Wynajmujemy lokal studia, trwają wciąż jeszcze prace adaptacyjne, które miały umożliwić realizację różnorodnej wizualnie (więc również np. scenograficznie) i merytorycznie treści. Utrzymywanie tej infrastruktury bez produkcji wypełniającej statutowe cele fundacji Obywateli RP oraz redakcji Obywatele.News oznacza marnotrawienie społecznych środków. Niestety zamknięcie tego przedsięwzięcia oznacza równocześnie straty w sporej części bezpowrotne. Znacznej części infrastruktury nie da się przenieść i wykorzystać w innym miejscu w żadnym jakimś bardziej dogodnym momencie. Straty w z tym związane to niestety blisko 100 tys. złotych wydanych zwłaszcza na czynsz za okres produkcyjnego przestoju oraz na instalacje scenograficzne i oświetleniowe.

Resztą – sprzętem wartości kolejnych kilkudziesięciu tys. złotych – możemy dysponować swobodniej. W grę wchodzi również przekazanie tego Państwa dorobku – bo tak należy to traktować – innym instytucjom i organizacjom, które będą go w stanie wykorzystać.

Byłem i pozostaję przekonany, że istnienie obywatelskich mediów jest krytycznie ważne, dla naszej wspólnej przyszłości. Obywatele RP nie zrealizują swojego uchwalonego już trzy lata temu programu bez możliwości wpływania na opinię publiczną i organizowania jej tak, by się z nią musieli liczyć rozmaici możni tego świata – nie tylko więc politycy obozu obecnej władzy, ale również np. politycy opozycji. Obywatelskie media miały rzecz jasna służyć nie tylko i nawet nie przede wszystkim Obywatelom RP – miały oferować przestrzeń dla wszystkich inicjatyw społecznych i obywatelskich. To zaś, na czym nam zależało najbardziej, to ich potencjalna rola programotwórcza – wspólne, prowadzone w otwartej i publicznej dyskusji poszukiwanie diagnozy obecnego kryzysu państwa i społeczeństwa, wskazywanie miejsc koniecznych zmian oraz sposobów i środków naprawy. Nawet jeśli celem działania obywatelskich ruchów miałoby być wyłącznie odsunięcie od władzy PiS, to choć ten cel zawsze uznawaliśmy za niewystarczający, przede wszystkim nie wiemy przecież dzisiaj nawet tego, w jaki sposób osiągnąć choćby tyle.

Temu miały służyć nasze „Debaty”, projekt „150 Pytań”, ”Wokanda”, wcześniejsze realizacje, jak „Złoty Róg”, „Kanciasty Stół”, czy „Pierwszy Wybór” oraz codzienne w zamierzeniach „Studio Obywatele.News”.

Wszystko to były rzeczy, których darmo byłoby szukać w żadnych innych mediach w Polsce. To właśnie tego rodzaju treści i przestrzenie dyskusji uważałem sam i nadal uważam za niezbędne do tego, by w Polsce rzeczywiście zmieniło się cokolwiek.

Wszystkim Państwa, którzy chcieliby się włączyć w pilny proces koniecznej reorganizacji celów, organizacji i finansowania projektu, którego elementy być może uda się zachować, proszę o kontakt mailem na adres kontakt@obywatele.news.

Raz jeszcze dziękuję za wspaniałe 5 lat! 

Paweł Kasprzak
Obywatele RP

O autorze

14 thoughts on “Pożegnanie

 1. Panie Pawle. Proszę się jeszcze nie poddawać. Polska potrzebuje Pana. Rozumiem Pana rozczarowanie tą niemocą społeczną. Jak jest ta potrzeba, to przeslę datek ze swojej okrojonej prze PiS – emerytury. Pozdrawiam

 2. Czy nie mógłby Pan dać temu projektowi jeszcze jednej szansy i nie czekając na uruchomienie regularnych (a więc finansujących się) produkcji, uruchomić już teraz zbiórkę na kontynuowanie projektu? Uważam, że jest realna szansa na zebranie potrzebnej sumy. Gotów jestem zobowiązać się do regularnych comiesięcznych składek na ten cel.

 3. Panie Pawle, to ja dziękuję za każdy program, tekst i za Pana postawę. Szczerość, mądrość, przyzwoitość, odwagę, konsekwencję w działaniu, przenikliwość… Będzie Pana bardzo, bardzo brakowało. Życzę zdrowia dla Żony i dzieci.
  Trzymam za Was kciuki.
  Małgosia

 4. Pawle, to ja/my dziekuje Ci, ze byles, ze działałeś, ze miałeś pomysły (czesto od czapy) i starałeś się je realizować, ze wielu z nas obudziłeś, ze dałeś nadzieje, ze przywróciłeś sens niezgadzania się na kłamstwa, nienawiść, agresje, ze pokazałeś ze nie można być obojętnym. Nie zgadzałem się z Tobą co jakiś czas ale zawsze wiedziałem, ze nasze spory były uczciwe i kierowane troska o lepsze jutro Polski. Wierze, ze Twoje odejście jest czasowe, jest zawieszeniem a nie rezygnacja.
  Dałeś mi/nam energię, dałeś mi/nam wiarę w czasach cholernie trudnych uruchomiłes mnie/nas do robienia rzeczy zgoła i tylko z pozoru bezsensownych.
  Będzie ciężko bez Ciebie ale damy radę! Dbaj o Rodzine, o wspaniała Agatę, dbaj o siebie
  Ogromne dzieki i do zobaczenia
  Tadeusz

 5. Dzień dobry, kto inny jak nie Pan?
  Proszę się nie pddawać , może warto rozważyć , jak już wczesniej jeden z internautów napisał, ogłoszenie zbiórki ? Będę brać udział co miesiąc w tej zbiórce
  Pozdrawiam

 6. No cóż, byłoby bardzo źle gdyby tak się stało. Ktoś tutaj w komentarzach napisał że należałaby uruchomić zbiórkę. Jestem zdecydowanie ZA. Powinien Pan wiedzieć już że jest nie do zastąpienia

 7. Panie Pawle, czegokolwiek Pan nie zdoła dokończyć, w żaden sposób nie umniejsza tego, co zdołał Pan zrobić. Wprowadził Pan nową jakość w rozumieniu ruchu obywatelskiego. Niełatwą dla wielu, ale mimo to inspirującą. Cieszę się, że pojawił się Pan na scenie i zmuszał mnie do zastanawiania się.
  Być może czarny scenariusz się nie spełni i innym uda się, choć w części, coś z Pańskich marzeń zrealizować.
  Z całego serca życzę Panu i Pańskiej rodzinie przezwyciężenia wszystkich problemów.

 8. Należy Ci się szacunek za to co robiłeś 5 lat.
  I za niezwykle odważną decyzję teraz.
  Tak postepuję prawdziwy mężczyzna.

 9. Jestescie na Patronite? Bo ja was nie znalazlem. A poprzez Patronite utrzymuja swoje projekty Bracia Sekielscy i Marek Czyz.

  1. Panie Pawle <3 Podjal sie Pan zadania ponad ludzkie sily do prowadzenia przez tyle czasu. Dziekuje goraco za Pana tytaniczna prace na rzecz uswiadamiania obywateli w jakim niebezpieczenstwie jest nasz kraj. Jednoczesnie jednak ciesze sie, ze podjal Pan te decyzje, gdyz Pana zdrowie i rodzina sa wartoscia, o ktora nalezalo zadbac. Bardzo sie o to juz martwilam <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Starsze komentarze dnia

Ludzka uwaga jest dziś ulotna

Chwila prawdy o nas: Google Trends - zestawienie częstości wyszukiwania haseł "seks", "dieta" i "Andrzej Duda".

Pomóż budować społeczne media

Medialne "jedynki" - tematy z nagłówków gazet - znikają w zapomnieniu w ciągu dnia. Nikt nie kontynuuje wątków, nie pamięta o sprawach rozgrzewających emocje jeszcze wczoraj. Nie ma dyskusji, refleksji, szans utrzymania rwących się wątków. Glupiejemy. Po obu stronach polskiej politycznej wojny

Kup abonament na demokrację

Jest wart co najmniej tyle, ile abonament Netflixa. Albo karnet na siłownię. Obywatele RP i powołana przez nich redakcja Obywatele.News usiłują tu stworzyć ni mniej ni więcej tylko społeczne medium publiczne. Nie tylko dlatego, że PiS przejął TVP, Polskie Radio i kontynuuje ofensywę. Również dlatego, że świat wariuje i bez tego. Media społecznościowe w rękach prywatnych korporacji kształtują naszą wiedzę, gusta, nawet wartości. Nie tylko polityka, również po prostu cywilizacja potrzebuje zerwać z obłędnym tempem narzuconym przez świat komercji, z interesami korporacji i dziczejącej polityki. Pomóż nam w budowie obywatelskiej telewizji publicznej.
Wesprzyj nas