Szaleństwo Krzysztofa Skiby

Muzyk, performer, kpiarz...

Szaleństwo Krzysztofa Skiby

PRL come back!

Mam ostatnio sporo występów i nagrań, a przez to niektóre wydarzenia mi umykają. Na szczęście moja przyjaciółka Hanna Bakuła, czujnym okiem wyłapała relację TVP z dożynek 2021, z udziałem prezydenta Dudy i jego milczącej małżonki.

Okazuje się, że było to słodkie widowisko rodem z czasów PRL-u. Nie mówmy już o tym, że PRL może wrócić. W TVP i celebrze państwowej wrócił już on na całego. Mamy stan wyjątkowy, jak za Jaruzela, cenzurę jak za Gierka, i dożynki jak za Gomułki.

Oto przepyszny felieton Hani Bakuły, który Wam polecam:

DOŻYNKI

Właśnie odbyły się Dożynki Prezydenckie. Zrobiło mi się ciepło na sercu, bo przypomniały mi się dożynki z dzieciństwa, transmitowane w czarno-białej telewizji. Pamiętam Gomułkę, jak odbierał plony i Gierka z bochnem chleba – „Z polskiego zboża”. Potem, tak jak dziś, tańcowały, zespoły Mazowsze i Śląsk, śpiewały dzieci przebrane za Krakowiaków i Kurpiów, młodej generacji.

Prezydentowi wręczały kwiaty, dziewczynki w strojach regionalnych, które prezydenci, zwani pierwszymi sekretarzami, podnosili i dawali się pocałować. Wszystko odbywało się na murawie starego Stadionu X-lecia. Na trybunach tłumy spędzone przez politruków. Robotnicy i  hutnicy  i rolnicy i murarze, kolejarze, jak w modnej wtedy pieśni,  a najwięcej było umundurowanych żołnierzy służby czynnej, czyli przymusowej i MO.

„Plon niesiemy, plon, w gospodarski dom” z entuzjazmem śpiewały wykwalifikowane chóry. Na specjalnie wzniesionej trybunie, obitej na biało-czerwono, stali I sekretarz, premier i politrucy machając rękami, jak japoński kotek zapewniający szczęście. Grały orkiestry wojskowe. Czynele, towarzyszyły przyjęciu przez pierwszego sekretarza wiechcia ze słomy z wstęgami. Nastrój euforii, a moja rodzina przed telewizorem, pokazywała sobie palcami, co paskudniejsze buzie członków KC PZPR i śmiała się złowieszczo.

Dziś w telewizji, obejrzałam identyczne widowisko, tyle, że para prezydencka siedziała na fotelach, a pani Dudowa była ładniejsza od pani Gomółkowej, a nawet Gierkowej, których to żon pierwsi sekretarze nie demonstrowali. Bardzo dziękuję TVP, za tę wiązankę wspomnień i za dodatkową ekipę naszych pasterzy, którzy wtedy medialnie nie istnieli, a teraz to odrabiają.

Gdy udało nam się zlikwidować komunizm, nie przypuszczałam, że jeszcze kiedyś zobaczę dożynki z moich wspomnień.  Jeszcze raz dziękuję.

Hanna Bakuła

Zdjęcie: Narodowe Centrum Cyfrowe

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niech nie ulecą poprzednie myśli Krzysztofa Skiby

Ostatnia reduta

Propagandyści z TVP, którzy w 2015 zajęli miejsca dziennikarzy z TVP, twierdzą, że nie opuszczą

Czytaj »

Zlot

W Pałacu Kultury w Warszawie z wielką pompą odbył się kolejny Zlot Osób i Zjawisk

Czytaj »

Generalnie jest słabo

Według Google Trends Chopen i Skiba są w kłopotach...

Skoro jest aż tak paskudnie

To może chociaż
Wesprzeć Obywateli.News, co?