Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

77. Rocznica Powstania Warszawskiego. Obywatele RP z białymi różami na Placu Krasińskich [ZDJĘCIA]

W niedzielę, przez Warszawę po raz kolejny przeszedł marsz narodowców.  Obywatele RP w milczeniu, z białymi różami, stanęli w pobliżu pomnika granic getta. Akcja była protestem przeciwko zawłaszczaniu przez nacjonalistyczne bojówki rocznicy Powstania Warszawskiego

Obywatele RP: – Nie ma zgody na narrację, którą narzucają nacjonaliści spod różnych znaków. Powstanie jest symbolem tragedii, do jakiej prowadzi nacjonalizm. Zdesperowani mieszkańcy i mieszkanki Warszawy stanęli w obronie wolności, stanęli naprzeciw totalitarnego reżimu, narzucającego im swoją brutalną wizję świata ze „strefami wolnymi od…”.


fot. Katarzyna Pierzchała, Grażyna Burzyńska

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas