Dzisiaj rano zakończył się ostrzegawczy strajk okupacyjny w siedzibie PCK w Warszawie. Niestety, żaden z postulatów strajkujących nie został spełniony. – To, że zakończyliśmy strajk nie oznacza, że zakończyliśmy nasze działania. Postulaty, które przekazaliśmy zarządowi nadal pozostają aktualne. PCK na granicę! Teraz, natychmiast! Dość obojętności wobec nieszczęścia i śmierci – mówił Bartek Sabela, jeden z uczestników strajku
Bartek Sabela: – Wczoraj wieczorem na bagnach przy granicy uratowano trzy młode osoby. Zostały wyciągnięte z tych bagien, bo tonęły. Nie zrobili tego pracownicy PCK, zrobili to niezależni aktywiści i aktywistki, którzy pracują przy granicy. PCK, które tam powinno być i takie rzeczy robić nadal czeka na decyzję swojego zarządu, czy może to robić.
Dzisiaj zebrał się zarząd PCK z nowym prezesem. – Na to spotkanie zostaliśmy nawet zaproszeni, ale nie zamierzamy tam być. Naszym warunkiem jakichkolwiek rozmów z zarządem było uruchomienie natychmiast pełnej misji humanitarnej na granicy. Tej misji nie ma, nadal tam giną ludzie, nie mamy o czym rozmawiać – mówił Sabela.
Oświadczenie strajkujących:
W dniu 29 września o godz. 9 zakończył się dwudniowy ostrzegawczy strajk okupacyjny w siedzibie zarządu głównego PCK. Żaden z postulatów strajkowych nie został spełniony.
1. Natychmiastowa i sprawcza realizacjiaprzez Polski Czerwony Krzyż kompleksowej pomocy humanitarnej dla uchodźców i uchodźczyń oraz migrantów i migrantek obecnych we wschodnim polskim pasie przygranicznym!
2. Natychmiastowe i sprawcze zaangażowanie Polskiego Czerwonego Krzyża w realizację zadań związanych z odnajdowaniem i identyfikacją uchodźców i uchodźczyń zaginionych w Polsce!
3. Bezzwłoczne rozliczenie współodpowiedzialności kierownictwa centralnego i regionalnego Polskiego Czerwonego Krzyża za dotychczasowe zaniechania w okolicznościach kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, w szczególności zaś – w obliczu strukturalnej przemocy fizjologicznej doświadczanej przez obecne tam osoby uchodźcze, wskutek których śmierć poniosło co najmniej pięć z nich!
Wszystkie te postulaty pozostają aktualne. Niespełnienie postulatu minimum, który brzmi: Potwierdzona przez przedstawicieli mediów niezależnych obecność misji w Usnarzu, realizująca wszystkie postulaty z listu Danuty Kuroń z 29 sierpnia br., uniemożliwiło nam rozpoczęcie negocjacji postulatów strajkowych i wyklucza nasze uczestnictwo w zapowiedzianym na dzisiaj zebraniu zarządu głównego PCK.
Podtrzymujemy gotowość do negocjacji po spełnieniu postulatu minimum. Zarazem deklarujemy determinację do działań zmierzających do natychmiastowej misji humanitarnej PCK w pasie przygranicznym na granicy polsko-białoruskiej.