Wreszcie możemy odesłać hodowlę zwierząt futerkowych do historii! Petycję w tej sprawie podpisało już ponad 99 tysięcy osób. Kampanię antyfutrzarską prowadzi Europejska Inicjatywa Obywatelska Fur Free Europe (Europa wolna od futer)
Hodowla zwierząt futerkowych jest z okrutna i jest powszechnie odrzucana przez obywateli Unii Europejskiej. Żadne zwierzę nie powinno żyć w klatce – przetrzymywanie dzikich zwierząt w klatkach można zdefiniować jedynie jako okrucieństwo. Hodowla i zabijanie zwierząt wyłącznie w celu pozyskania ich futra są nie do przyjęcia – czytamy na stronie kampanii.
Zwierzęta na fermach futrzarskich żyją w ciągłym zamknięciu, w ciasnych klatkach. Cierpią z powodu braku odpowiedniej opieki, samookaleczeń, zainfekowanych ran, kanibalizmu. Hodowla zwierząt na futra wiąże się z brakiem zapewnienia im nawet minimalnego dobrostanu.
Europejska Inicjatywa Obywatelska „Fur Free Europe” (Europa wolna od futer) wzywa więc Unię Europejską do:
• wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra
• zakazu wprowadzania produktów z futer zwierzęcych na rynek europejski
Podpisz petycję Odsyłamy futra do historii
Trzymanie zwierząt w ciasnych klatkach i zabijanie ze względu na ich piękne futra, nie może być już dłużej legalne – piszą organizatorzy kampanii. – Ponad to fermy futrzarskie stanowią zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Podczas pandemii COVID-19 setki ferm norek zostały dotknięte epidemią wirusa, a nowe warianty SARS-CoV-2 zostały przeniesione ze zwierząt na ludzi.
Hodowla zwierząt futerkowych ma również znaczący wpływ na środowisko i stanowi poważne zagrożenie dla rodzimej bioróżnorodności. Liczne ucieczki norek amerykańskich z ferm spowodowały, że jest ona obecnie szeroko rozpowszechniona w całej UE i wywarła negatywny wpływ na dziką przyrodę w Europie, wypierając np. rodzimą norkę europejską. Ponadto obróbka i farbowanie futer wymagają użycia toksycznych chemikaliów. Pod względem zanieczyszczenia gleby metalami toksycznymi, wyprawianie i farbowanie futer znajduje się w pierwszej piątce branż o najwyższej intensywności zanieczyszczenia.
Organizatorzy kampanii podkreślają, że nadszedł czas na Europę wolną od futer, bo w Unii Europejskiej aktualnie istnieje bezprecedensowa okazja na taki zakaz:
• przemysł futrzarski stoi w obliczu kryzysu ekonomicznego oraz zdrowotnego zwierząt z powodu pandemii COVID-19,
• 12 krajów UE wezwało Komisję Europejską do zbadania możliwości wprowadzenia stałego zakazu hodowli zwierząt futerkowych na terenie UE i przedstawienia wniosku ustawodawczego, który pozwoli osiągnąć ten cel,
• Komisja Europejska dokonuje obecnie przeglądu przepisów UE dotyczących dobrostanu zwierząt. Stwarza to okazję do wprowadzenia zakazu zarówno produkcji, jak i handlu futrami,
• Setki marek modowych pozbyły się futer, odpowiadając na etyczne wymagania swoich klientów.
Jeżeli zebranych zostanie milion ważnych podpisów, Komisja Europejska będzie zobowiązana do odpowiedzi i podjęcia działania.
Europa wolna od futer! Podpisz TUTAJ.
Europejska Inicjatywa Obywatelska to sposób, w jaki obywatele Unii Europejskiej mogą kształtować swoją przyszłość, wzywając Komisję Europejską do zaproponowania nowego prawa.