Koalicja organizacji niosących pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej, organizacje społeczne oraz osoby wspierające złożyli we wtorek 9 stycznia petycję wzywającą rząd Donalda Tuska do natychmiastowego zaniechania pushbacków na granicy polsko-białoruskiej
Wśród sygnatariuszy i sygnatariuszek znalazły się uczestniczki powstania warszawskiego: Wanda Traczyk-Stawska i Anna Przedpolska Trzeciakowska, a także wybitne autorytety prawnicze, ludzie nauki i kultury
Pushbacki, czyli wywózki, stosowane są od początku kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej, który trwa od połowy 2021 r. Polegają na zatrzymywaniu osób, które przekroczyły granicę w sposób nieuregulowany, a następnie przymusowym wyrzucaniu ich na stronę białoruską, niezależnie od wieku, stanu zdrowia, czy wyrażanej woli ubiegania się ochronę międzynarodową.
To praktyka, która łamie prawo międzynarodowe oraz krajowe, ale przede wszystkim naraża zdrowie oraz życie niewinnych ludzi.
Bezpośrednio w wyniku polityki wywózkowej do tej pory życie straciło co najmniej 55 osób, a według szacunków organizacji niosących pomoc humanitarną na granicy polsko-białoruskiej, państwo polskie praktyce tej poddało co najmniej 4700 osób, wiele z nich – wielokrotnie.
Pushbacki do polskiego systemu prawnego wprowadził rząd Prawa i Sprawiedliwości. I mimo, że od połowy grudnia ta formacja polityczna nie sprawuje już władzy, rozporządzenie wywózkowe cały czas obowiązuje. Straż Graniczna cały czas wyrzuca ludzi za granicę.
Więcej TUTAJ.
fot. Monika Sasiak