Grupa Granica przygotowała klepsydry z nazwiskami osób, które zmarły na polsko-białoruskiej granicy. – Chcemy abyście razem z nami poprosiły i poprosili parafie oraz cmentarze w całej Polsce o zgodę na ich rozwieszanie – apelują na Facebooku aktywiści
Grupa Granica: – Zbliża się Święto Zmarłych – czas wspominania bliskich, którzy odeszli. W tych dniach chcemy pamiętać także o tych, którzy umarli próbując znaleźć bezpieczne miejsca dla siebie i swoich bliskich. Upominamy się o pamięć, ale i sprawiedliwość dla ofiar polskiej oraz europejskiej polityki granicznej.
*
- Ibrahim Dżaber Ahmad Deja był lekarzem i pochodził z Jemenu. Umarł z wychłodzenia, podczas gdy jego towarzysze, wzywający pomoc, zostali zatrzymani i wywiezieni do Białorusi.
- Avin Irfan Zahir była matką 5 dzieci. Lekarze walczyli o jej życie przez trzy tygodnie. Zmarła, będąc w ciąży.
- Ahmad al-Hasan utonął w Bugu, do którego wepchnęli go białoruscy pogranicznicy. Miał zaledwie 19 lat.
- Radżaa’ Hasan była Palestynką, ale urodziła się w obozie dla uchodźców w Syrii.
- Ahmad Hamid Az-Zabhawi miał dwuletnią córkę,
- Mustafa Muhammad Murszed ar-Raimi był księgowym.
- Issa Dżordżos najbardziej bał się samotności – a umierał w polskim lesie całkiem sam.
*
– Zamiast schronienia oraz godnego i bezpiecznego miejsca do życia, Polska dała im tylko skrawek ziemi na cmentarzu. Dość polityki śmierci i dość przemocy – mówią aktywiści.
Aby pamięć o zmarłych na granicy polsko–białoruskiej nie zaginęła, przygotowali klepsydry z ich nazwiskami. Proszą o rozklejanie ich w miejscach do tego wyznaczonych, za porozumieniem z osobami upoważnionymi do wydawania wymaganej zgody. – Chcemy abyście poprosiły i poprosili parafie oraz cmentarze w całej Polsce o zgodę na ich rozwieszanie – podkreślają aktywiści z Grupy Granica.
Pomysłodawcą akcji jest Fundacja Bezkres.
Klepsydry można pobrać TUTAJ.