Policjanci legitymując demonstrujących udają, że nie wiedzą, że uczestniczenie w demonstracji podczas epidemii nie jest wykroczeniem. Tak samo udają ich zwierzchnicy. Obywatele RP przygotowali zestawienie fragmentów orzeczeń sądowych (opublikowali je na swojej stronie), które odpowiadają na pytania:
Czy uczestniczenie w zgromadzeniu podczas epidemii jest wykroczeniem
Kiedy i kogo można legitymować?
Co ze zgromadzeniami spontanicznymi?
Czy kontrdemonstracja jest zakłócaniem zgromadzenia?
Obywatele RP: – Bezpodstawne legitymowania, nielegalne, bezzasadne i nieprawidłowe zatrzymania, kierowane do sądów bezpodstawne wnioski o ukaranie za niepopełnione wykroczenia liczymy w setkach, o ile nie w tysiącach (…). Gromadzimy i analizujemy orzeczenia sądów, jakie zapadają w tych sprawach. Nasze statystyki tworzymy w oparciu o informacje osób korzystających ze wsparcia oferowanego przez grupę pomocy prawnej ObyPomoc, działającą przy Fundacji Wolni Obywatele RP.
Z zebranych przez nas pomiędzy 11 kwietnia 2017 r. a 31 października 2020 r. danych wynika, że orzeczenia uniewinniające lub umarzające postępowania zapadły wobec 787 osób uczestniczących w pokojowych, opozycyjnych zgromadzeniach, a następnie obwinianych przez policję o popełnienie wykroczeń. Ponad połowa tych orzeczeń jest już prawomocna. Tylko 34 osoby zostały przez sądy uznane za winne popełnienia wykroczenia, z czego 7 wyroków jest prawomocnych.
Nieco ponad cztery procent – taka jest orientacyjna skuteczność oskarżeń policji potwierdzona orzeczeniami sądów. Organy władzy publicznej, zatem także policja, mają natomiast obowiązek działać wyłącznie na podstawie i w granicach prawa. Broszurę tę stworzyliśmy dla policjantów, którzy w praktyce podejmują bezpośrednie działania wobec uczestników pokojowych zgromadzeń. By żaden z nich nie mógł powiedzieć „nie wiedziałem”. (…)
Tezy orzeczeń sądów, które udostępniamy, wybrane zostały z wielu podobnych, tak by przedstawić te, które mają charakter utrwalony i powtarzalny a dotyczą najczęściej stwierdzanych naruszeń prawa wobec uczestników pokojowych zgromadzeń. Zastrzegamy, że orzeczenia te dotyczą stanu prawnego obowiązującego w czasie zarzucanych obwinionym czynów. Ma to szczególne znaczenie w wypadku orzeczeń dotyczących zgromadzeń publicznych w czasie epidemii.
- Czy uczestniczenie w zgromadzeniu podczas epidemii jest wykroczeniem?
- Kiedy i kogo można legitymować?
- Co ze zgromadzeniami spontanicznymi?
- Czy kontrdemonstracja jest zakłócaniem zgromadzenia?
- Broszura do pobrania
Obywatele RP proszą o rozpowszechnianie załączonej powyżej broszury. Można ją zanieść dzielnicowemu, zostawić na dyżurce w komendzie, rozdawać pod policyjnymi koszarami funkcjonariuszom prewencji.
Warto ją dostarczyć także politykom — nawet ci z nich, którzy pomagają demonstrującym na ulicach, nie znają przepisów. Treść orzeczeń powinni znać również ludzie mediów, których komentarze zawierają często podstawowe błędy rzeczowe. Warto więc przesłać tę treść swojej lokalnej gazecie.