Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Pomaganie jest legalne. Proces aktywistki oskarżonej o próbę uwolnienia uchodźcy z zamkniętego ośrodka

W czwartek (14 marca 2024) w Sądzie Rejonowym w Radomiu rozpoczął się proces przeciwko Marii Książak, psycholożce oskarżanej o usiłowanie uwolnienia Kurda, osadzonego w Ośrodku Strzeżonym Straży Granicznej dla Cudzoziemców w Lesznowoli w województwie mazowieckim

Maria Książak jest psycholożką i znaną działaczką organizacji pomagającej uchodźcom. Od 25 lat pracuje z osobami będącymi ofiarami tortur oraz traum wojennych, w swej karierze, w czasie konfliktów zbrojnych, prowadziła międzynarodowe misje humanitarne Polskiej Akcji Humanitarnej i Międzynarodowej Inicjatywy Humanitarnej, badała sytuacje małoletnich bez opieki uchodźców w Europie, pracowała jako psycholog z ofiarami tortur i nieludzkiego traktowania w Polsce i w Niemczech, wspierała psychologów i obrońców praw człowieka, m.in również na Ukrainie, w Białorusi i w Rosji. Jest członkinią EURONETu (Europejskiej Siecią Ośrodków Rehabilitacji Ofiar Tortur), Europejskiego i Polskiego Stowarzyszenia Badań nad Stresem Traumatycznym. Przez wiele lat związana była z Krajowym Mechanizmem Prewencji Tortur, działającym w ramach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich. Wielokrotnie, jako psycholożka i ekspertka KMPT, wizytowała ośrodki strzeżone dla cudzoziemców w Polsce, raportując do RPO o odnotowanych tam nadużyciach.Sprawa dotyczy wydarzeń z czerwca 2022 roku. W ośrodku dla cudzoziemców w Lesznowoli, osadzeni tam Kurdowie rozpoczęli głodówkę. Domagali się przeniesienia do ośrodków otwartych. Podczas protestu 35-letni Kurd z obywatelstwem tureckim stracił przytomność. Został przewieziony na SOR w szpitalu w Grójcu, a potem do szpitala psychiatrycznego w Radomiu. Maria Książak – jako jego pełnomocniczka – podejmowała próby skontaktowania się z nim, gdy przebywał na leczeniu. Domagała się, by mężczyzna – ze względu na stan zdrowia – został przewieziony do ośrodka otwartego.

Prokuratura oskarżyła Książak, że udając pracownicę Służby Granicznej usiłowała doprowadzić do uwolnienia osoby pozbawionej wolności na podstawie orzeczenia sądu lub prawnego nakazu wydanego przez inny organ państwowy. Grozi za to kara do 3 lat więzienia.

W czwartek sąd przesłuchał kilkoro świadków, m.in. lekarzy i funkcjonariuszy Straży Granicznej. Maria Książak nie przyznała się do zarzuconego jej czynu i odmówiła składania wyjaśnień.

Kolejna rozprawa odbędzie się 9 maja o godz. 10.

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas