Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Widziane z wnętrza sądowej sali prawo przestaje być abstrakcją. Kiedy służy obronie praw jednostki, staje się potrzebne jak powietrze do oddychania. Wiele jeszcze trzeba zrobić, by prawo stało się takim fundamentem ustroju, który potrafi podtrzymać demokrację. Będzie tak wówczas, gdy każda i każdy z nas będzie mógł przed sądem dochodzić nie tylko praw "politycznych", ale również "zwykłych" - w szkole, w szpitalu, w urzędzie.

Media są ważne

Nie ma "nielegalnych demonstracji". Nie ma "przepychanek z policją". Tych i wielu innych rzeczy nie wiedzą dzisiejsze media. Pomóż nam budować takie, z których opinia kształtuje "kulturę prawną". Niech się dzięki nim znajdzie odważny sędzia - obok tych bohatersko orzekających w sprawach politycznych - który zdecyduje o adopcji przez parę jednopłciową. Niech się znajdzie taki, który uzna, że ustrój polskiej szkoły skrajnie narusza konstytucyjną wolność zarówno nauczania jak indywidualnego rozwoju. Niech normą stanie się finansowa odpowiedzialność państwa za naruszenia prawa do zdrowia przez zatrute powietrze, do ochrony zdrowia przez zrujnowane szpitale. Media kształtują kulturę prawną. O ile same ją mają.
Wesprzyj nas

Wokanda: prawo i co prawo znaczy?

Obywatele RP. Wyślij zażalenie na umorzenie śledztwa prokurator Wrzosek

Jeśli nie godzisz się na umorzenie śledztwa, które trwało tylko trzy godziny, zadziałaj! – apelują Obywatele RP. – Szczególnie jeśli jesteś osobą wysokiego ryzyka (starszą, z astmą, z problemami płucnymi lub chorobą nowotworową, z otyłością), przysługuje Ci prawo złożenia zażalenia na umorzenie śledztwa w sprawie organizacji głosowania w majowych wyborach

Prokurator Ewa Wrzosek z Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów chciała sprawdzić, czy wybory prezydenckie w czasie pandemii koronawirusa nie stwarzają zagrożenia epidemiologicznego. Śledztwo, bez przeprowadzenia żadnych czynności, umorzyła po trzech godzinach jej przełożona Edyta Dudzińska, wiceszefowa tej prokuratury. Wobec prokurator Wrzosek wszczęte zostało postępowanie dyscyplinarne.


Na takie traktowanie prawa nie zgadzają się Obywatele RP, którzy rozpoczęli akcję składania zażaleń na to ekspresowe umorzenie śledztwa. Apelują o przyłączenie się do akcji.

By to zrobić należy wypełnić wzór zażalenia, który Obywatele RP publikują na swojej stronie www. Wzór opracowany został przez Krzysztofa Parchimowicza, byłego szefa stowarzyszenia niezależnych prokuratorów Lex Super Omnia. Wypełniony druk należy wysłać na adres: prokuratura.mokotow@warszawa.po.gov.pl. Trzeba to zrobić to 30 kwietnia – przypominają Obywatele RP.

Po wysłaniu e-maila należy jak najszybciej wydrukować tekst zażalenia, podpisać odręcznie i wysłać tradycyjną pocztą na adres:

Prokuratura Rejonowa Warszawa–Mokotów
ul. Wiktorska 91a
02–582 Warszawa

– O udziale w akcji powiadom nas i swoich znajomych hasztagiem: #WznowićŚledztwoWrzosek – proszą Obywatele RP na Facebooku.

fot. Pixabay

O autorze

Poprzednio w Wokandzie

Prawo w internecie

Dane Google Trends - częstość wyszukiwania haseł o sądach odpowiada najwyraźniej wyłącznie użytkowym potrzebom. Im "bliżej ludzi", tym zainteresowanie większe...

Wspieraj obywatelskie media

Od mediów zależy poziom kultury prawnej społeczeństwa, ale także wśród sędziów.
Wesprzyj nas