Chcemy szkoły przyjaznej prawom człowieka! Planowane zmiany uderzają w polskie szkoły, naruszają prawa rodziców, dzieci i młodzieży, pogłębiają nierówności i obniżają jakość polskiej edukacji
W polskim parlamencie w ekspresowym tempie jest procedowany obywatelski projekt zmian w oświacie, tzw. Lex Czarnek 3.0. Projekt uderza w polską szkołę i organizacje społeczne, działające w obszarze edukacji, narusza prawa rodziców, dzieci i młodzieży oraz utrudni pracę nauczycieli i nauczycielek – apeluje Amnesty International.
Jest to już trzecia próba, po dwóch projektach poselskich, ograniczenia współpracy między organizacjami społecznymi i szkołami. Proponowana regulacja zakazuje w szkołach podstawowych tzw. seksualizacji, która – według Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego – jest wartościowaniem innych przez pryzmat atrakcyjności seksualnej. – Nie ma w Polsce organizacji, które miałyby na celu uprzedmiotowienie dzieci, nie ma więc przed czym ich chronić – podkreśla AI.
Manifest w obronie polskiej szkoły
Projekt zakłada, że przed każdymi zajęciami rodzice będą musieli być poinformowani o programie zajęć oraz wyrazić zgodę na uczestnictwo w nich swoich dzieci. Amnesty International: – Takie rozwiązanie funkcjonuje już obecnie i nie ma potrzeby zaostrzania prawa w tym zakresie, gdyż zwiększyłoby ono jedynie szkolną biurokrację i ograniczyło dzieciom i młodzieży dostęp do zajęć prowadzonych przez organizacje społeczne. Pragniemy przypomnieć, że szkoły otrzymują od organizacji pomoc m. in. w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego uczniów i uczennic oraz kadry nauczycielskiej, wprowadzania nowych metod nauczania czy doskonalenia nauczycieli w korzystaniu z nowych technologii. Rzekoma ochrona przed „seksualizacją” spowoduje, że takich zajęć w szkole będzie mniej lub nie będzie ich wcale.
Planowane zmiany są próbą powrotu do skompromitowanego w okresie PRL centralistycznego modelu zarządzania oświatą. Odbierają rodzicom i samorządom lokalnym wpływ na szkoły. Wprowadzają systemowy mechanizm karania za niezależność, samodzielność i twórcze myślenie. Polska szkoła zmieni się w szkołę kontroli, strachu, podejrzliwości i donosów. Uczennice i uczniów nauczy nietolerancji, oportunizmu i konformizmu, zniechęci do pracy nauczycielki i nauczycieli, którzy już – w obliczu zapowiedzianych zmian – odchodzą z zawodu.
Amnesty International: – Stanowczo sprzeciwiamy się zamiarom wprowadzenia szkodliwych zmian w prawie oświatowym, które zamiast przygotować naszą szkołę na wyzwania XXI wieku pogłębią dotychczasowe problemy i niedobory polskiego szkolnictwa.
Podpisz manifest w obronie polskiej szkoły TUTAJ