Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Andrzej Duda jest kłamcą i krzywoprzysięzcą – pikieta Obywateli RP w Warszawie i we Wrocławiu

Andrzej Duda przysięgał, że dochowa wierności postanowieniom Konstytucji. Przysięgę tę złamał niemal od razu po objęciu urzędu. Dopuścił się wielokrotnych deliktów konstytucyjnych, skwapliwie podpisywał ustawy sprowadzające konstytucyjne instytucje państwa do roli atrap

To od jego decyzji rozpoczęło się demolowanie praworządności w Polsce i zawłaszczanie przez partię rządzącą nienależnej im władzy sądowniczej.

Obywatele RP w niedzielę 7 stycznia postanowili przypomnieć o tym politykom i publicystom, którzy wydają się już nie pamiętać. W Warszawie i we Wrocławiu stanęli z banerem „Andrzej Duda jest kłamcą i krzywoprzysięzcą”, na którym widnieją podpisy obywateli, którzy deklarują, iż oświadczają to ze świadomością art. 135 § 2 Kodeksu Karnego RP („Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).W Warszawie pikieta zorganizowana została przed Pałacem Prezydenckim, we Wrocławiu Obywatele RP stanęli na ul. Świdnickiej.

Obywatele RP z oświadczeniem, które widnieje na banerze, stawali wielokrotnie przez wszystkie lata rządów PiS. W Warszawie, Wrocławiu i wielu polskich miastach. – Uznaliśmy, że właśnie teraz – po prezydenckim orędziu, teraz – kiedy Andrzej Duda kreuje się na „strażnika i obrońcę Konstytucji” musimy to zrobić po raz kolejny – tłumaczą Obywatele RP.


O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas