Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Andrzej Duda jest łgarzem i krzywoprzysięzcą – pikieta Obywateli RP

W niedzielę (7 maja 2023) Obywatele RP stanęli przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie z dziesięciometrowym banerem „Andrzej Duda jest łgarzem i krzywoprzysięzcą”. Przypomnieli, że to od decyzji Andrzeja Dudy rozpoczęło się demolowanie praworządności w Polsce

Na banerze widnieje kilkadziesiąt podpisów obywateli, którzy deklarują, iż oświadczają to ze świadomością art. 135 § 2 Kodeksu Karnego RP („Kto publicznie znieważa Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”).

PRZECZYTAJ TAKŻE: Akcja Obywateli RP: „Andrzej Duda jest łgarzem i krzywoprzysięzcą”

Podczas pikiety Michał Dadlez z Obywateli RP został zapytany przez grupę młodych Włochów, co to za protest. Opowiedział o celu działań Obywateli RP oraz:
– o represjach ze strony policji,
– o łamaniu praw obywatelskich,
– o nominatach neo-KRS,
– o niedemokratycznych zakusach władzy,
– o przejmowaniu Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego,
– o konieczności stawiania oporu i protestowania, gdy tylko pojawią się pierwsze sygnały łamania praworządności po to, by nie dopuścić do umocnienia się dyktatury na przykładzie modelu białoruskiego.


O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas