Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Apel o przywrócenie dr Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy RPO

My, obywatele, żądamy natychmiastowego przywrócenia pani dr Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich. To nasze prawa, to nasz rzecznik

W czwartek podczas protestu pod siedzibą RPO w Warszawie Obywatele RP rozpoczęli zbieranie podpisów pod apelem do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka o przywrócenie Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy RPO.

Podpisz APEL!

Dzień wcześniej Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwolnił doktor Hannę Machińską z obowiązków zastępcy RPO. Hanna Machińska pełniła tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej, w latach 1991-2017, była dyrektorką Biura Rady Europy w Warszawie.


Hanna Machińska posiada ogromne doświadczenie we wdrażaniu do polskiego porządku prawnego europejskich standardów prawnych, w tym ochrony praw człowieka i prawa antydyskryminacyjnego. Była zaangażowana w walkę z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją. Podczas pełnienia swojej funkcji była zaangażowana w działalność na rzecz praw migrantów, co było szczególnie widoczne podczas kryzysu na polsko-białoruskiej granicy.

Podczas protestu pod siedzibą RPO w Warszawie w sprawie przywrócenia dr Machińskiej na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich podpisy złożyły znaczące osoby ze świata kultury, nauki i prawa, a apel w internecie podpisało już ponad 1730 osób (do godz. 9.30, piątek 9.12.2022).

Podpisz apel o przywrócenie dr Hanny Machińskiej na stanowisko zastępcy Rzecznika Praw Obywatelskich

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas