Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Bartosz Kramek w areszcie. Zebrano pieniądze na kaucję

Odzew na apel Lyudmyly Kozlovskiej o wpłacanie kaucji na rzecz uwięzionego przez PiS Bartosza Kramka przerósł najśmielsze oczekiwania – informuje Fundacja Otwarty Dialog na Facebooku

Wpłat dokonało kilkadziesiąt osób, oburzonych uwięzieniem Kramka. Na konto sądu wpłynęło prawie 350 tys. zł, o 50 tys. więcej, niż wyznaczona kwota kaucji.

Przypomnijmy: 23 czerwca 2021 r. Bartosz Kramek, przewodniczący rady Fundacji Otwarty Dialog, został zatrzymany przez ABW na polecenie prokuratury regionalnej w Lublinie. Prokuratura zarzuca mu poświadczenie nieprawdy dotyczącej usług na 5,3 mln zł. Żona Kramka i Fundacja Otwarty Dialog odpierają zarzuty. Uważają, że jest to element zwalczania organizacji pozarządowych, które są niewygodne dla władzy. Przed posiedzeniem aresztowym Kramek i jego adwokaci dostali tylko 1,5 godziny na zapoznanie się z 40 tomami akt sprawy.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Ukąszenie Kamińskim


Sąd Rejonowy Lublin-Zachód wydał nakaz aresztu dla Kramka do czasu wpłacenia kaucji 300 tys. zł. Żona Kramka, Lyudmyla Kozlovska, zaapelowała o pomoc w zbiórce pieniędzy na kaucję. Wczoraj Fundacja Otwarty Dialog poinformowała, że potrzebne  środki udało się zebrać. Na Facebooku Fundacji czytamy: – Jeśli prokuratura nie posunie się do kolejnych bezprawnych działań, to dzięki Wam Bartek odzyska wolność i będzie mógł zeznawać z wolnej stopy – tak jak to czynił do tej pory, gdy przez lata stawiał się na każde wezwanie w licznych postępowaniach, które władze PiS przeciwko nam prowadzą (i – jak na razie – wszystkie przegrywają).

Również Fundacja Otwarty Dialog wytoczyła sprawy partii rządzącej. To aż 20 spraw, które toczą się przed sądami. – Nie przypadkiem zresztą Bartek został uwięziony w dniu między terminami rozpraw w dwóch z tych postępowań – przeciwko tubom propagandowym PiS, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Sieciom” – czytamy na Facebooku.

Po wpłynięciu kaucji sąd musi wyznaczyć termin posiedzenia, na którym zdecyduje o losie Kramka.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas