Będziemy bronić nie tylko sędziego Igora Tulei przed zamachem na jego wolność i niezawisłość, bronić będziemy podstawowych wartości konstytucyjnych – oświadczają Obywatele RP i zapowiadają blokadę Sądu Najwyższego
Za tydzień, w środę 21 kwietnia 2021 roku, funkcjonująca wbrew wyrokowi TSUE i nie mająca oparcia w Konstytucji RP, „Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego” ma rozpatrzeć wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury sędziego Igora Tuleyę. Wcześniej ta sama „Izba Dyscyplinarna” próbowała bezprawnie i nieskutecznie pozbawić go immunitetu sędziowskiego.
Cała sprawa jest polityczną zemstą za orzeczenie sędziego Tulei w sprawie posiedzenia w Sali Kolumnowej.
Przypomnijmy: 18 grudnia 2017 r. Igor Tuleya, sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, rozpoznawał zażalenie posłów opozycji na umorzenie przez prokuratora postępowania ws. przeniesienia w grudniu 2016 r. obrad Sejmu do Sali Kolumnowej. Decyzję przeniesienia obrad podjął marszałek Sejmu, ponieważ mównica była okupowana przez opozycję, która protestowała przeciw bezpodstawnemu wykluczeniu z obrad posła Michała Szczerby. W Sali Kolumnowej przegłosowano wtedy m.in. budżet państwa
Rozpatrując sprawę sędzia Tuleya zarządził jawność posiedzenia, a prokurator się temu nie sprzeciwił. Sędzia uchylił decyzję o umorzeniu śledztwa i zwrócił sprawę prokuraturze. W uzasadnieniu tej decyzji ujawnił szczegóły rozbieżnych zeznań posłów PiS w tej sprawie. Zawiadomił też prokuraturę o złożeniu przez nich fałszywych zeznań.
Ostatecznie prokuratora śledztwo ponownie umorzyła. Odmówiła także wszczęcia postępowania ws. fałszywych zeznań posłów. Teraz chce zarzucić sędziemu Igorowi Tulei nadużycie uprawnień i działanie na szkodę interesu społecznego. Jednak aby postawić sędziemu zarzuty trzeba było najpierw uchylić mu immunitet. Zrobiła to w listopadzie 2020 r. „Izba Dyscyplinarna SN”. Izba, której unijny Trybunał Sprawiedliwości zakazał zajmowania się jakimikolwiek sprawami dyscyplinarnymi sędziów..
Sędzia Tuleya nie uznał tej decyzji i odmawia stawienia się w prokuraturze na przesłuchanie. Prokuratura Krajowa wysłała więc do SN wniosek o zgodę na przymusowe doprowadzenie sędziego na przesłuchanie. Niewykluczone, że z policją, kajdankami i środkami przymusu bezpośredniego. A wszystko to wobec niezawisłego sędziego!
– Izba Dyscyplinarna nie jest sądem. Sędzia Igor Tuleya nie uznając jej orzeczeń broni godności wymiaru sprawiedliwości – uważają Obywatele RP i solidaryzując się z nim, a jednocześnie protestując przeciwko zamachowi na niezawisłość sędziowską, planują zablokować w przyszłą środę (21 kwietnia) wejścia do budynku Sądu Najwyższego. Blokada rozpoczyna się o godzinie 8.
– 4 lipca 2018 roku prof. Małgorzata Gersdorf, dzięki oporowi społecznemu mogła bezpiecznie przyjść do pracy. Wtedy zwyciężyliśmy. Broniliśmy niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Teraz również będziemy bronić nie tylko sędziego Igora Tuleyę przed zamachem na jego wolność i niezawisłość, bronić będziemy podstawowych wartości konstytucyjnych – oświadczają Obywatele RP. – Dołożymy wszelkich starań, aby przebierańcy w tzw. „Izbie Dyscyplinarnej” nie mogli obradować w tym dniu. Udało się to kiedyś w neo-KRS, uda się w Sądzie Najwyższym – dodają.
Obywatele RP: – Wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, Sądu Apelacyjnego oraz pracowników sądów przepraszamy za niedogodności i prosimy o zrozumienie. Jeśli na jednego sędziego można nałożyć kajdanki z powodu jego orzekania, to samo może spotkać każdego z Was.
fot. Facebook/Igor Tuleya