Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Blokada Sądu Najwyższego w obronie sędziego Igora Tulei [LIVE]

O godzinie 7.30 ponad 50 osób (Obywatele RP i inni aktywiści) rozpoczęło blokadę Sądu Najwyższego. Akcja zorganizowana została w obronie sędziego Igora Tulei. Dziś w południe funkcjonująca wbrew wyrokowi TSUE i nie mająca oparcia w Konstytucji RP „Izba Dyscyplinarna SN” ma rozpatrzeć wniosek o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie sędziego do prokuratury

Wokół SN zgromadzone zostały duże siły policji. – Jestem na miejscu. Policja bardzo brutalna – relacjonowała na FB posłanka Klaudia Jachira. Do godziny 10 zatrzymano 6 osób. – Ustalamy, gdzie ich wywieźli – pisze posłanka.

„Izba Dyscyplinarna” już wcześniej próbowała bezprawnie i nieskutecznie pozbawić Igora Tuleyę  immunitetu sędziowskiego, a cała sprawa jest polityczną zemstą za orzeczenie sędziego w sprawie posiedzenia w Sali Kolumnowej.

18 grudnia 2017 r. sędzia Igor Tuleya rozpoznawał zażalenie posłów opozycji na umorzenie przez prokuratora postępowania ws. przeniesienia w grudniu 2016 r. obrad Sejmu do Sali Kolumnowej. Rozpatrując sprawę zarządził jawność posiedzenia, a prokurator się temu nie sprzeciwił. Uchylił też decyzję o umorzeniu śledztwa i zwrócił sprawę prokuraturze. W uzasadnieniu wskazał rozbieżne zeznania posłów PiS w tej sprawie. Zawiadomił prokuraturę o złożeniu przez nich fałszywych zeznań.

Prokuratora śledztwo ponownie umorzyła. Odmówiła także wszczęcia postępowania ws. fałszywych zeznań posłów. Teraz chce zarzucić sędziemu Igorowi Tulei nadużycie uprawnień i działanie na szkodę interesu społecznego. 

Zatrzymane osoby to: Lucyna Łukian, Bartosz Wienzek, Katarzyna Konstantin, Bartosz Kramek, Anna Szmel i Mariusz Redlicki.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas