Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Chcą sprawdzić, jaki wariant startu opozycji w wyborach może dać jej najwięcej mandatów

Fundacja Forum Długiego Stołu chce przeprowadzić obywatelski sondaż przed wyborami do parlamentu. Apeluje o wsparcie w sfinansowaniu pierwszego w Polsce sondażu organizowanego przez obywateli

Fundacja proponuje, by w ramach obywatelskiej inicjatywy zlecić renomowanej i certyfikowanej pracowni badawczej przeprowadzenie sondażu, który dałby rzetelną odpowiedź na pytanie, jaki wariant startu może dać jej największy sukces wyborczy. – Zwracamy się o finansowe wsparcie badania do obywateli i prodemokratycznych organizacji – apeluje.

Forum Długiego Stołu: – Po ośmiu latach dewastujących rządów PiS dobro Polski wymaga zdecydowanego wyborczego zwycięstwa dzisiejszej opozycji demokratycznej. Taki cel łączy Koalicję Obywatelską, Lewicę, Polskę 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe. Różni ocena, jaki wariant startu opozycji w wyborach może przynieść najlepszy pod względem liczby mandatów rezultat. Powodem różnic jest między innymi brak przekonujących badań.

Pomysłodawcy akcji chcą zbadać reprezentatywną, liczącą 4000 osób próbę, która losowo byłaby podzielona na cztery grupy. W każdej z grup respondenci byliby konfrontowani tylko z jednym wariantem startu opozycji w wyborach. – Zamierzamy sprawdzić warianty startu na czterech, trzech i dwóch listach oraz wariant wspólnej listy czterech partii. Badanie pokaże, jak te warianty różnią się pod względem mobilizacji wyborców opozycji demokratycznej i prawicy oraz które mogą dzisiejszej opozycji przynieść największą liczbę mandatów – tłumaczy fundacja.

Koszt badań fundacja szacuje na blisko 85 tys. zł. Dlatego zwraca się o finansowe wsparcie akcji.  Aby to zrobić należy wejść www.sondazobywatelski.online. Tam można dokonać wpłaty, dowiedzieć się dlaczego ten sondaż jest ważny i poznać jego metodologię.


Więcej o akcji TUTAJ

  • Forum Długiego Stołu założone zostało w 2016 r. Skupia kilkadziesiąt osób – m.in. naukowców, publicystów oraz byłych polityków i samorządowców różnych opcji politycznych. Działa na rzecz wzmocnienia demokracji i budowy społeczeństwa obywatelskiego. Prowadzi debaty oraz sporządza opracowania i ekspertyzy dotyczące kwestii ustrojowych i instytucji demokratycznego państwa prawnego.O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas