Mija już prawie rok jak Odra doświadczyła jednej z największych katastrof ekologicznych. Dziś rzeka w wielu miejscach jest bardziej zasolona niż Bałtyk! Tymczasem Sejm pracuje nad ustawą, które nie ma nic wspólnego z ochroną przyrody, a stara się kryć odpowiedzialnych za katastrofę
Przez ostatnie miesiące działacze Greenpeace regularnie jeździli wraz z naukowcami w miejsca na Odrze dotknięte katastrofą. Pobierali próbki wody z rzeki i jej dopływów, a także z miejsc zrzutów ścieków kopalnianych. Wyniki badań są przerażające: w wielu miejscach Odra jest bardziej zasolona niż Bałtyk! – Zasolone wody tworzą idealne warunki do życia glonom, których toksyny doprowadziły do masowej śmierci ryb – podkreśla Greenpeace.
Greenpeace: – Po wielu miesiącach od tej tragedii nic się nie zmieniło. Kopalnie dalej spuszczają solankę do rzeki. Dlatego dziś wraz z prawnikami z Fundacji Frank Bold żądamy od Wód Polskich unieważnienia pozwoleń na zrzut trujących ścieków do dopływów Odry i Wisły. Taki zakaz jest niezbędny by życie w wodach – w których zginęło, według szacunków badaczy nawet 65% organizmów – mogło się odrodzić.
W czasie gdy Odra nadal jest zatruwana i wymiera w niej życie, Sejm obraduje nad ustawą o jej rewitalizacji. – Ta ustawa nie ma nic wspólnego z prawdziwą ochroną przyrody, a stara się kryć odpowiedzialnych za katastrofę. Obecna wersja ustawy nadaje się do kosza – podkreśla Greenpeace. Apeluje, by wezwać posłów i posłanki do jej odrzucenia i przygotowania nowej ustawy, która realnie pomoże Odrze i uchroni ją przed kolejnymi katastrofami.
PODPISZ apel do posłów i posłanek, by nie pozwolili na dalsze niszczenie Odry
Problem polega na tym, że:
- ustawa ignoruje działania konieczne do podjęcia przez spółki górnicze.
- rząd usiłuje przykryć odpowiedzialność spółek górniczych za tragiczny stan Odry oraz pomija rozwiązania, które mogłyby zmniejszyć wpływ kopalń węgla kamiennego na stan rzeki.
- proponowane działania nie będą podlegać konsultacji społecznej i ocenie eksperckiej oraz nie będą transparentne, co stwarza zagrożenie dokonania tego w sposób szkodliwy.
- rząd zignorował w dużej mierze rekomendacje swoich własnych raportów dotyczących katastrofy.
- ustawa zakłada kosztowne i niebezpieczne środowiskowo dalsze betonowanie Odry, co oznaczać będzie dalszą destrukcję jej ekosystemów.
Greenpeace: – Podczas gdy Europa podejmuje działania mające na celu przywrócenie rzekom dzikości, nasz rząd chce z niej zrobić betonową rynnę ściekową. Zamiast zwiększać poziom naturalnej retencji poprzez odtwarzanie ekosystemów, przyczyni się do dalszej jej niszczenia.
PODPISZ APEL Chrońmy Odrę
fot. Greenpeace