Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Europo, zrób miejsce przy stole

Już nie ma sensu zwracać się z apelami do oprawców ani ich mocodawców, dlatego nie zwołujemy Was przed siedzibę PiSu ani przed Sejm, ani przed Ministerstwo Spraw Wewnętrznych czy Obrony. Zwołujemy Was przed siedzibę Komisji Europejskiej – napisały Ewka Błaszczyk i Elżbieta Podleśna, organizatorki akcji, która dzisiaj o godz. 13 rozpocznie się przed siedzibą KE w Warszawie

Organa Unii Europejskiej są bowiem współodpowiedzialne za hańbę wywózek, za śmierci z hipotermii, za rozłączanie rodzin, za porody w lesie, strach dzieci i rozpacz rodziców – podkreśliły.

Wskazują, że za przyzwoleniem UE, a przynajmniej przy braku jej sprzeciwu Polska łamie konwencje genewskie, wszelkie normy i przykazania – To Unia Europejska nie reaguje, gdy jakąś jej część wyjmuje się spod prawa, a ludzi w niej mieszkających skazuje się na życie w nieokreślonej w czasie traumie – napisały.

ZOBACZ TAKŻE: Najnowsze wiadomości o demonstracjach, zbiórkach i innych akcjach dotyczących ratowania ludzi na granicy polsko-białoruskiej

Z drugiej strony, ta sama Unia Europejska ma moc i narzędzia, by dziejący się na jej wschodniej granicy koszmar przerwać. Dlatego „chcemy apelować o sumienie i rozsądek, w nadchodzących latach niejeden jeszcze raz stanie wobec humanitarnych wyzwań. Wszyscy wiemy, że migracje są nieuchronne i to w ich obliczu będziemy zdawać egzaminy z człowieczeństwa. Polskie państwo właśnie swój egzamin oblewa. Jeśli obleje go cała Europa, na wiele dekad pogrążymy się w ciemnościach”.

Ewka Błaszczyk i Elżbieta Podleśna proszą, by zatrzymać się na chwilę w świątecznych przygotowaniach i przyjść dzisiaj o 13. przed siedzibę Komisji Europejskiej w Warszawie (ul. Jasna 14/16a). – Przynieśmy białe talerze – symbol polskiej gościnności, która w te święta urasta do rangi szykanowanego przez opresyjną władzę bohaterstwa. Napiszmy na nich imiona uchodźców. Apelujmy razem do Europy, by znalazło się dla nich miejsce przy wspólnym stole – zachęcają.

O akcji „Europo, zrób miejsce przy stole” przeczytasz również na wydarzeniu na Facebooku.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas