Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Godzina policyjna z Obywatelami RP (pod palmą)


W sytuacji przesuwania kolejnej granicy przez władzę, obowiązkiem obywateli jest stanąć tam, gdzie ta granica jest z nonszalancją przesuwana – uważają Obywatele RP i zapowiadają, że 31 grudnia o godz. 18.30 staną pod palmą na rondzie de Gaulle’a w Warszawie

Rząd i jego premier bredzą na temat tego, jest godzina policyjna czy zakaz przemieszczania się w Sylwestra. Mateusz Morawiecki czy Piotr Müller już pogubili się w swoich, sprzecznych ze sobą komunikatach – piszą Obywatele RP na FB.

Dlatego idą sprawdzić „godzinę policyjną” pod palmę! – Kiedy rząd po raz kolejny bezprawnie łamie prawo, naszym obowiązkiem jest stanąć tam, gdzie władza stać zakazuje – oświadczają.

Obywatele RP: – Rząd swoim rozporządzeniem wprowadził „godzinę policyjną”, zuchwale i z naruszeniem procedur ograniczając podstawowe prawo obywateli do przemieszczania się. Ograniczenie wolności i praw możliwe jest jedynie na podstawie prawidłowo stanowionego prawa. Mamy świadomość poważnego zagrożenia epidemicznego. Czas jest wyjątkowy i wymaga odpowiedzialności. Jednocześnie w sytuacji przesuwania kolejnej granicy przez władzę obowiązkiem obywateli jest stanąć tam, gdzie ta granica jest z nonszalancją przesuwana.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Kasprzak: Moja deklaracja wyborcza po debacie z Hołownią


Obywatele RP uważają, że rząd pod pretekstem walki z epidemią (którą przegrywa) testuje, jak daleko może posunąć się w naruszaniu podstawowych praw obywateli. Jednak wolność przemieszczania się gwarantuje Konstytucja. Można jej pozbawić tylko wprowadzając jeden ze stanów nadzwyczajnych — wojenny, wyjątkowy albo klęski żywiołowej.

–  Rozporządzenia rządu wydawane są na podstawie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych. Przewidziany w niej stan epidemii nie jest stanem nadzwyczajnym – wskazują  Obywatele RP.

Podkreślają: – Przy kolejnej już okazji, my jako Obywatele RP, powtarzamy: nie wprowadzono żadnego ze stanów nadzwyczajnych. Zakaz przemieszczania się jest rządową uzurpacją.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas