Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Greenpeace: Czas skończyć z kupowaniem paliw kopalnych od Putina

Greenpeace apeluje do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen o natychmiastowe unijne embargo dla rosyjskich paliw kopalnych oraz do Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe wstrzymanie ich importu do Polski

W momencie, w którym piszemy ten apel, na Ukrainę spadają bomby. Rakiety wystrzeliwane przez rosyjską armię burzą ukraińskie miasta, trafiają w szkoły, szpitale, schrony dla cywilów. Wojna wywołana przez Władimira Putina jest wszechogarniająca i okrutna, a państwa Unii Europejskiej wciąż ją współfinansują, kupując paliwa kopalne – czytamy na stronie Greenpeace. – Czas odciąć się od węgla, ropy i gazu ziemnego, które okupione są krwią Ukrainek i Ukraińców – apeluje organizacja.

Greenpeace podkreśla, że zamiast odcinać się od paliw kopalnych, ciągle importujemy z Rosji ropę, gaz i węgiel. A pieniądze, które Europa płaci Rosji za paliwa kopalne finansują rakiety spadające na Ukrainę.

PODPISZ PETYCJĘ do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do premiera Morawieckiego w sprawie rzecz odejścia od rosyjskich paliw kopalnych

Kiedy Polki i Polacy bezinteresownie  poświęcają się, by pomóc osobom uciekającym przed wojną, prezesi koncernów paliwowych próbują przekuć dramat milionów ludzi w zysk. Kiedy my pędzimy na wschód z ubraniami i jedzeniem, z Rosji do krajów członkowskich Unii Europejskiej, w tym do Polski płyną statki wypełnione ropą i gazem – piszą działacze Greenpeace. Podkreślają, że ta sama ropa, gaz i węgiel, które współfinansują działania Putina, napędzają  kryzys klimatyczny, „bo kryzys klimatyczny i wojna na Ukrainie mają te same korzenie, paliwa kopalne i naszą zależność od nich.”

Greenpeace apeluje więc o podpisywanie petycji do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe unijne embargo dla rosyjskich paliw kopalnych oraz do Mateusza Morawieckiego o natychmiastowe wstrzymanie ich importu do Polski

PODPISZ PETYCJĘ do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej oraz do premiera Morawieckiego w sprawie rzecz odejścia od rosyjskich paliw kopalnych

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas