Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Greenpeace: Domagamy się ochrony Odry i zaprzestania jej dalszego zalewania solą

fot. Facebook/Greenpeace Polska

Aktywistki i aktywiści Greenpeace wspięli się dzisiaj (23.08.23) na wieżę wyciągową szybu kopalni Bielszowice i rozwiesili tam ogromne transparenty z hasłami: Kopalnie trują Odrę oraz End fossil crimes – informuje Greenpeace Polska

W ten sposób sprzeciwiają się dalszemu niszczeniu Odry oraz ignorowaniu problemu przez premiera Morawieckiego. Domagają się pilnego ograniczenia zrzutów soli z kopalń oraz apelują do prezydenta Dudy, by nie podpisywał szkodliwej dla Odry ustawy.

Minął rok od tragicznych wydarzeń w Odrze. Do tej pory premier Morawiecki i jego ministrowie nie zrobili nic, by ograniczyć jej zasalanie – czytamy na stronie Greenpeace. – Ubiegłoroczna katastrofa w Odrze była jedną z największych w Europie w ostatnich latach. Kopalnia Bielszowice w Rudzie Śląskiej jest jedną z kopalń, które cały czas zrzucają zasolone ścieki do dopływów Odry i Wisły.

Greenpeace podkreśla, że to właśnie wysoki poziom soli był jedną z kluczowych przyczyn ubiegłorocznej katastrofy na Odrze.

Małgorzata Lach, jedna z aktywistek biorąca udział w proteście: – W ubiegłym roku, kiedy katastrofa na Odrze trafiła do mediów, Mateusz Morawiecki grzmiał: „Nie odpuścimy tej sprawy. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani. To nie jest zwykłe przestępstwo, szkody zostaną z nami na całe lata (…)”. Rok później zasolone ścieki z kopalń wciąż trafiają do Odry. Same tylko ścieki odprowadzane przez kopalnię Bielszowice są dwa razy bardziej słone niż Bałtyk. Odra jest wciąż dewastowana, a premier nie robi nic .

W ubiegłym tygodniu Sejm przyjął projekt ustawy odrzańskiej, przygotowanej przez rząd (nie licząc się z głosami obywateli i obywatelek, naukowców oraz organizacji zajmujących się ochroną środowiska). Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta Andrzeja Dudy.

Aktywiści i aktywistki Greenpeace apelują do prezydenta, by nie podpisywał tej ustawy. Od rządu domagają się jak najszybszego ograniczenia ilości soli zrzucanej do polskich rzek.

Paweł Szypulski, dyrektor Greenpeace Polska: – (…) Tylko tak rzeka będzie mogła zacząć powoli powracać do życia. Dodatkowo Sejm przegłosował ustawę, która jeszcze pogorszy sytuację rzeki. Nie pomoże jej dalsze betonowanie i zalewanie solą. Prezydent nie powinien podpisywać tego szkodliwego projektu  – czytamy na stronie Greenpeace.

Aktywiści podają, że w ubiegłym roku na odcinku między Nową Solą a Szczecinem wyginęło 50% ryb i aż 90% małży.

Zdjęcie: Facebook/Greenpeace Polska

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas