Prawie sześciometrowy stalowy mur, zwieńczony drutem kolczastym, który ma powstać na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy, podzieli Puszczę Białowieską na pół. Mur nie rozwiąże kryzysu humanitarnego, natomiast spowoduje nowe problemy dla przyrody – w postaci niemożliwej do przebycia dla wielu gatunków zwierząt bariery w najcenniejszym lesie nizinnym Europy – pisze Greenpeace do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej
Petycji w sprawie zatrzymania dewastacji puszczy opublikowana została na stronie Greenpeace.
Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy muru na polsko-białoruskiej granicy, który zniszczy unikatową przyrodę, zaszkodzi lokalnym społecznościom i nie rozwiąże kryzysu humanitarnego. – Prace budowlane już ruszyły, dlatego sprawa jest bardzo pilna – podkreśla Greenpeace.
Zdaniem organizacji, budowa muru będzie miała katastrofalny wpływ na sześć obszarów Natura 2000, w tym na najcenniejszy obiekt przyrodniczy w Polsce – Puszczę Białowieską. Mur będzie barierą, która wpłynie negatywnie na chronione gatunki zwierząt, ograniczy ich przemieszczanie się, a w konsekwencji przepływ genów. – Szczególnie ucierpią populacje dużych zwierząt (żubry, łosie, jelenie, wilki), a rysie mogą całkiem zniknąć z Puszczy Białowieskiej – piszą ekolodzy. – Nie ma wątpliwości, że mur, jego budowa oraz infrastruktura mu towarzysząca, przyczyni się do dewastacji ekosystemu, który powinniśmy chronić – podkreślają. Wskazują, że w procesie planowania tej inwestycji nie przeprowadzono żadnej oceny oddziaływania jej na przyrodę Puszczy Białowieskiej, a to jest oczywistym naruszeniem art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej.
PODPISZ petycję w sprawie zatrzymania dewastacji Puszczy Białowieskiej
– Na dodatek budując kolejne zapory nie rozwiążemy kryzysu humanitarnego, który ma miejsce na granicy – pisze Greenpeace. – Nawet jeżeli postawilibyśmy mur wokół całej polskiej granicy, nie uciekniemy przed faktem, że kryzys klimatyczny i jego skutki zwiększają drastycznie liczbę ludzi poszukujących bezpieczeństwa, migracje nie ustaną. Polska potrzebuje polityki migracyjnej opartej na respektowaniu praw człowieka oraz ochronie życia i zdrowia, a nie opresyjnych i szkodliwych rozwiązań.
Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu wstrzymania budowy muru. – W czasie szóstego wielkiego wymierania gatunków nie możemy pozwolić na utratę czy pogorszenie stanu tak cennych ekosystemów jak Puszcza Białowieska – podkreślają.
Petycję do Ursuli von der Leyen możesz podpisać TUTAJ