Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Greenpeace: Nie dla muru przez serce Puszczy

Słupek graniczny. Na zdjęciu napis: Nie dla muru przez serce puszczy

Prawie sześciometrowy stalowy mur, zwieńczony drutem kolczastym, który ma powstać na 186-kilometrowym odcinku polsko-białoruskiej granicy, podzieli Puszczę Białowieską na pół. Mur nie rozwiąże kryzysu humanitarnego, natomiast spowoduje nowe problemy dla przyrody – w postaci niemożliwej do przebycia dla wielu gatunków zwierząt bariery w najcenniejszym lesie nizinnym Europy – pisze Greenpeace do Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej

Petycji w sprawie zatrzymania dewastacji puszczy opublikowana została na stronie Greenpeace.

Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie kroków w celu natychmiastowego wstrzymania budowy muru na polsko-białoruskiej granicy, który zniszczy unikatową przyrodę, zaszkodzi lokalnym społecznościom i nie rozwiąże kryzysu humanitarnego. – Prace budowlane już ruszyły, dlatego sprawa jest bardzo pilna – podkreśla Greenpeace.

Zdaniem organizacji, budowa muru będzie miała katastrofalny wpływ na sześć obszarów Natura 2000, w tym na najcenniejszy obiekt przyrodniczy w Polsce – Puszczę Białowieską. Mur będzie barierą, która wpłynie negatywnie na chronione gatunki zwierząt, ograniczy ich przemieszczanie się, a w konsekwencji przepływ genów. – Szczególnie ucierpią populacje dużych zwierząt (żubry, łosie, jelenie, wilki), a rysie mogą całkiem zniknąć z Puszczy Białowieskiej – piszą ekolodzy. – Nie ma wątpliwości, że mur, jego budowa oraz infrastruktura mu towarzysząca, przyczyni się do dewastacji ekosystemu, który powinniśmy chronić – podkreślają. Wskazują, że w procesie planowania tej inwestycji nie przeprowadzono żadnej oceny oddziaływania jej na przyrodę Puszczy Białowieskiej, a to jest oczywistym naruszeniem art. 6 ust. 3 dyrektywy siedliskowej.

PODPISZ petycję w sprawie zatrzymania dewastacji Puszczy Białowieskiej

– Na dodatek budując kolejne zapory nie rozwiążemy kryzysu humanitarnego, który ma miejsce na granicy – pisze Greenpeace. – Nawet jeżeli postawilibyśmy mur wokół całej polskiej granicy, nie uciekniemy przed faktem, że kryzys klimatyczny i jego skutki zwiększają drastycznie liczbę ludzi poszukujących bezpieczeństwa, migracje nie ustaną. Polska potrzebuje polityki migracyjnej opartej na respektowaniu praw człowieka oraz ochronie życia i zdrowia, a nie opresyjnych i szkodliwych rozwiązań.

Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej o podjęcie wszelkich możliwych kroków w celu wstrzymania budowy muru. – W czasie szóstego wielkiego wymierania gatunków nie możemy pozwolić na utratę czy pogorszenie stanu tak cennych ekosystemów jak Puszcza Białowieska – podkreślają.

Petycję do Ursuli von der Leyen możesz podpisać TUTAJ

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas