Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Hajnówka 2022. W hołdzie pamięci pomordowanym

W sobotę, 19 lutego, już po raz szósty do Hajnówki pojadą Obywatele RP. Chcą uczcić pamięć 79 mieszkańców (również dzieci), którzy w lutym 1946 roku zostali zamordowani przez oddział dowodzony przez Romualda Rajsa „Burego” oraz sprzeciwić się gloryfikacji ich morderców

W 1946 roku Rajs dowodził żołnierzami Narodowego Zjednoczenia Wojskowego (oddział partyzantki wywodzący się ze skrajnej przedwojennej prawicy), którzy byli odpowiedzialni za mord prawosławnej ludności Podlasia w okresie powojennym. Śledztwo w sprawie działań „Burego” prowadził IPN. W 2005 roku Instytut poinformował, że między 29 stycznia a 2 lutego 1946 roku żołnierze z oddziału „Burego” zamordowali 79 osób w powiecie Bielsk Podlaski, dopuszczając się czystki etnicznej. IPN wyraźnie podkreślił, że tej operacji „nie można utożsamiać z walką o niepodległy byt państwa, gdyż nosi znamiona ludobójstwa”.


Od kilku lat ONR organizuje w Hajnówce marsz ku „czci żołnierzy wyklętych”, w którym gloryfikowany jest oddział Burego. – Marsz ku czci Rajsa „Burego” jest corocznym wstydem dla państwa polskiego i przyzwalającego na niego społeczeństwa. Jest też pożywką dla propagandy Łukaszenki i Putina, szczególnie szkodliwą w obecnym czasie – napisali Obywatele RP na wydarzeniu na Facebooku.

Zapowiadają, że tak jak w ubiegłych latach, w sobotę pojadą do Hajnówki, by uczcić pamięć pomordowanych mieszkańców i sprzeciwić się gloryfikacji ich morderców. – Szczegóły i godziny ogłosimy później, prosimy o śledzenie komunikatów – napisali.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas