Jaką rolę pełnią partie przed wyborami?

„Rzeczpospolita Samorządna” była deklaracją zjazdu Solidarności sprzed 40 laty. – Dziś potrzebujemy nowej umowy społecznej, która będzie bardzo szeroka i jej twórcami nie będą tylko partie polityczne – mówi Kuba Wygnański

Wygnański: – To będzie bardzo trudne, bo zdecydowanie więcej jest obecnie potencjalnych partnerów do rozmów. Mimo wszystko namawiałbym do tego, żebyśmy znaleźli jakąś metodę.  • „Samorządna Rzeczpospolita” – program, który został uchwalony 7 października 1981 r. na zakończenie I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”. Twórcą tej koncepcji był Bronisław Geremek. Wśród jej głównych postulatów znalazło się utworzenie samorządów pracowniczych w zakładach pracy oraz samorządów terytorialnych.  Główne założenia uformowano w tzw. tezy, m.in. dotyczące wprowadzenia reformy samorządowej i demokratycznej, obrony poziomu życia, konieczności przywrócenia równowagi rynkowej w ramach programu antykryzysowego, społeczną kontrolę nad zaopatrzeniem w żywność, czy zapewnienie bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia warunków pracy.  

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Głosy w dyskusji

Wybory najpóźniej za:

Dni
Godzin
Minut
Sekund
opozycja

6. Obywatele RP proszą o stanowisko. Jaką rolę pełnią partie w polityce?

Obywatele RP uważają, że Sejm – od dawna całkowicie podporządkowany decyzjom zapadającym na Nowogrodzkiej – tworzy fikcję kontynuacji demokratycznych instytucji państwa, służąc w istocie legitymizacji zamachu na konstytucję. Obywatele RP uważają także, że polityczna reprezentacja demokratycznej opozycji w Sejmie nie pełni żadnej innej funkcji niż właśnie legitymizacja pozorów trwania upadłego w istocie państwa. Niezależnie od radykalizmu tych sformułowań, to nie jest ocena – to tylko opis rzeczywistości zawłaszczonego państwa i nikłych możliwości tradycyjnie pojmowanej polityki opozycji. Tej pustej i w efekcie szkodliwej polityce chcemy przeciwstawić program obywatelskiego sprawstwa, które prawdziwie demokratyczne państwo zbuduje siłą faktów dokonanych. Prosimy więc o ustosunkowanie się do tych tez, poniżej przedstawiając uzasadnienie dla tak ostrego postawienia sprawy. 

Czytaj »