Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Jeśli nie obronimy TVN, to zniknięcie pozostałych wolnych mediów będzie tylko kwestią czasu

Stań dziś na ulicy w obronie TVN. Nie bronisz prywatnej stacji. Będziesz bronił własnej godności, drogi do prawdy i swojego gustu. Egoizm powinien zmusić cię do protestu

Gdy patrzę na twarze polityków obozu władzy, gdy czytam, co piszą zwolennicy „podłej zmiany”, jaki przekaz formułuje TVP, telewizja Trwam czy TV Republika, to ogarnia mnie przerażenie. Nie chcę, nie mogę żyć w świecie opisywanym jedynie przez kłamców i sprzedawczyków.

Świat, który Kaczyński nam od 6 lat odbiera po kawałku, nie był doskonały, ale był (albo bywał) kolorowy. A i odcieni szarości miał setki. Fascynował, bo nie był dwuwymiarowy. Moralni inwalidzi chcą go nam jednak znów umeblować meblościankami jak za PRL-u i opisywać na swój pokrętny sposób.

Chcą byśmy nie mogli nawigować wśród wiadomości w poszukiwaniu prawdy. Wyjałowiona z różnorodności medialna ziemia to ich cel. Na niej rosną tylko informacyjne chwasty, a to ekosystem, w którym czują się idealnie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jestem jak jeden z tysiąca żołnierzy uśpionej armii. Czekam na sygnał

Dziwi mnie to, że pod listem dziennikarzy w obronie TVN nie ma nazwisk kolegów z gazet sportowych, z popularnych radiostacji, z magazynów kulturalnych, pism kobiecych, miesięczników i kwartalników górskich, turystycznych, wędkarskich itp. Nie czujecie się dziennikarzami, czy uważacie, że was ta wojna nie dotyczy? Mylicie się.

Nie widzę podpisów osób z serwisów plotkarskich. Obrażaliście się, gdy odmawiano wam tytułu dziennikarza, a gdy możecie się nimi stać pełna gębą, was nie ma.

Gdzie są protesty kolegów z innych telewizji, wszak prócz TVN mamy jeszcze kilka stacji (od politruków z TVP niczego nie oczekuję). Oddychacie z ulgą, że zniknie konkurencja? Srogo za to zapłacicie.

Nie rozumiem, czemu szamani współczesnych mediów – influencerzy nie zabierają głosu. Naprawdę macie w głowach tylko siano?

A gdzie głos środowisk naukowych. Czy stanięcie w obronie popularnej stacji jest poniżej godności doktora, docenta, profesora? A wypuszczenie z tytułem magistra takich „geniuszy” jak Ziobro, Duda itp., nie wydaje się wam nieporównywalnie bardziej kompromitujące. Gdzie głos sportowców? Wiem, wam wygodnie w każdym systemie. A muzycy, aktorzy, plastycy? Naprawdę wystarczy wam program drugi polskiego radia i TVP Kultura?

PRZECZYTAJ TAKŻE: Czy już larum grają?

Wy wszyscy, których wymieniłem i ci nie wymienieni, skoro nie daliście głosu zagłosujcie nogami i bądźcie dziś wśród protestujących. Niech wasze znane twarze dodają otuchy zwykłym Polakom, którzy znów muszą odwalać czarną robotę.

Wiedzcie, że jeśli nie obronimy TVN, stacji mającej wsparcie USA, to możemy być pewni, że zniknięcie pozostałych wolnych mediów jest tylko kwestią czasu. A wtedy będziemy winni wykastrowania narodu z wszystkiego co piękne, dobre i uczciwe.

  • We wtorek 10.08.21 o godzinie 18 w miastach i miasteczkach całej Polski oraz pod Sejmem RP organizowane są protesty w obronie Wolnych Mediów i Wolności Słowa.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas