Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Masz prawo protestować! Rozmowa z adwokatami o naszych prawach

Dzisiaj o godz. 18 młodzi aktywiści rozmawiać będą z adwokatami specjalizującymi się w obronie protestujących na ulicy. Online. Na profilu Obywatele.News(Facebook Live)

 W październiku 2015 roku PiS dochodzi do władzy. Kilka tygodni potem zaczyna „naprawiać” polski wymiar sprawiedliwości – na pierwszy ogień idzie Trybunał Konstytucyjny i próba wygaszenia kadencji prof. Andrzej Rzeplińskiego. Zaczynają się pierwsze masowe protesty. Powstaje KOD i kolejne organizacje broniące konstytucji i praworządności.

Wychodzący dziś na ulice młodzi ludzie w obronie praw kobiet, osób LGBTQ, z hasłami klimatycznymi czy w obronie sędziów nie doświadczyli tamtych wydarzeń. Dzisiejsi licealiści, maturzyści, studenci wchodzą w dorosłość naznaczoną silnie polityką PiS i ruchem protestu – czym dla nich jest manifestowanie poglądów na ulicach, o co walczą – czy się boją protestować – ale i na ile znają swoje prawa.

Młodzi aktywiści będą dziś pytać doświadczonych w sądach adwokatów między innymi o to jak bezpiecznie protestować zgodnie z prawem.

Z adwokatką Karoliną Gierdal (Kampania Przeciw Homofobii) i mecenasem Radosławem Baszukiem (Obywatele RP) rozmawiać będą: Anna Maziarska z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, aktywistka klimatyczna Jadwiga Klata,
Dominik Kuc (Ogólnopolski Strajk Kobiet i Fundacja Pole Dialogu), Piotr Borczyński (Ogólnopolski Strajk Kobiet) oraz aktywista Janek Radziwon.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Sprawiedliwość” Piotra Wójcika.

Zapraszamy! 

Wydarzenie na: Facebook/Obywatele.News

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas