Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Miejsce dla Białej Róży. Gdzie jeszcze można podpisać petycję

Obywatele RP kończą zbieranie podpisów pod inicjatywą nazwania w Warszawie ulicy imieniem „Sophie i Hansa Schollów”, niemieckich studentów zamordowanych w 1942 roku za krytykę nazistowskiej dyktatury. To ważna i aktualna lekcja, której należy się utrwalenie

Kampanię na rzecz nadania imienia członków stowarzyszenia Białej Róży godnego miejsca w naszych miastach, Obywatele RP rozpoczęli  w kwietniu w Łodzi, Toruniu, Bydgoszczy, Rzeszowie, Gdańsku, Wrocławiu i w Warszawie). Chcą uczcić tę grupkę niemieckich studentów, którzy zapłacili najwyższą cenę za samotny, spóźniony i straceńczy głos sprzeciwu wobec terroryzującej całe społeczeństwo propagandzie.

W Warszawie podpisy pod inicjatywą będzie można jeszcze złożyć w niedzielę 4 czerwca w godz. 11-12 na pl. Na Rozdrożu, al. Ujazdowskie 6. Formularze do podpisu będą dostępne u osób trzymających białą różę przy wejściu do restauracji „Rozdroże”.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Biała Róża Niezłomna. Manifest studentów z Monachium

Obywatele RP: – Uważamy, że w przestrzeni publicznej powinno być trwałe miejsce nie tylko dla polskich bojowników z faszyzmem, ale też niemieckich, którzy oddali swe życie w samotnym, beznadziejnym proteście, przy milczeniu i wrogości swoich współobywateli.80 lat temu w twierdzy Spandau troje studentów z Monachium, członków stowarzyszenia Biała Róża, zostało zgilotynowanych za rozpowszechnianie ulotek nawołujących Niemców do oporu wobec nazistowskich władz.

Działali od czerwca 1942 do lutego 1943. Napisali sześć obszernych tekstów i zdołali je rozpowszechnić w formie powielanych ulotek, nawołujących do oporu przeciwko narodowo-socjalistycznej dyktaturze. Starali się poruszyć sumienia adresując swoje przesłanie szczególnie do niemieckich elit intelektualnych. Bezskutecznie, m.in. dlatego, że ich zryw był spóźniony o 10 lat od roku 1933, kiedy Hitler przejął władzę. – Dlatego ich przykład zasługuje na szczególne upamiętnienie i pielęgnowanie – uważają Obywatele RP. Podkreślają, że ich pamięć należy chronić, bo to pamięć o proteście członków społeczności, w których dyktatury się rodzą, a rodzą się one z przyzwolenia, konformizmu, braku odruchu protestu.

Historia stowarzyszenia Białej Róży jest ważna nie tylko dla Niemców, jako element ich tragicznej historii, ale też jako ostrzeżenie i przesłanie dla wszystkich społeczeństw zagrożonych uprzedmiotowieniem przez własne władze. Rodzeństwo Schollów upamiętniono niedawno w Pradze czeskiej, gdzie w marcu 2021, nadano imię Sophie Scholl i rodzeństwa Scholl dwu ulicom. Także w Paryżu i Wiedniu znalazło się dla ich pamięci miejsce.

***

  • W Warszawie podpisy pod inicjatywą będzie można jeszcze złożyć w niedzielę 4 czerwca w godz. 11-12 na pl. Na Rozdrożu, Al. Ujazdowskie 6. Formularze do podpisu będą dostępne u osób trzymających białą różę przy wejściu do restauracji „Rozdroże”.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas