Szaleństwo Krzysztofa Skiby

Muzyk, performer, kpiarz...

Szaleństwo Krzysztofa Skiby

Miś się nie kończy

Baczny obserwator już dawno mógł dojść do wniosku, że obecna rzeczywistość przypomina plan zdjęciowy filmu Miś, kultowej komedii z czasów PRL, w której absurdalne zdarzenia były trwałym elementem krajobrazu. Ten film się nie kończy, a każdy dzień w krainie PiS to potwierdza

Pokuszę się o ryzykowną tezę, że obecnie przebijamy w dziedzinie absurdu rzeczywistość z epoki realnego socjalizmu. W czasach PRL działałem w Pomarańczowej Alternatywie – ruchu happeningowym, który urządzał akcje uliczne ośmieszające władzę. W latach 80. butowaliśmy się przeciwko totalitarnej władzy, cenzurze i braku wolności organizując pomysłowe happeningi, które wpisywały się w materię codzienności i na ogół kończyły się zatrzymaniem.

W Dzień Dziecka zatrzymano mnie w stroju krasnoludka i w żółtych kalesonach na kiosku Ruchu z transparentem „Światu – pokój! Dzieciom – mieszkania”. Byłem oskarżony o rzucanie cukierkami w ZOMO. Wspólnie z grupą przyjaciół zostałem złapany na ulicy, gdy biegłem z napisem „Galopująca inflacja”. Tym samym milicja zatrzymała „galopującą inflację” Moich kumpli wsadzono do więzienia, bo rozdawali przechodniom podpaski i papier toaletowy. Milicja dzielnie goniła młodzież przebraną za krasnoludki. Zdarzało się, że zatrzymywali osoby przebrane za Misia Uszatka czy Królewnę Śnieżkę.


ZOBACZ TAKŻE: 150 PYTAŃ. Leszek Balcerowicz: – Tylko nacisk


Wraz z upadkiem komunizmu byliśmy przekonani, że absurd w tej postaci nie wróci już nigdy. Wrócił dzięki mozolnej pracy i postawie PiS. A zaczęło się od ścigania osób, które w Legnicy ustawiły na placu Słowiańskim pomnik gumowej kaczki. Po kilkudziesięciu minutach załoga policyjnego radiowozu aresztowała kaczkę, bo kaczka w tym kraju nie jest neutralna politycznie. W mieście pojawiły się transparenty i plakaty z hasłem „Uwolnić Kaczkę”. Policja rozpoczęła intensywne śledztwo. Badano ślady DNA w ustniku kaczki wychodząc z słusznego założenia, że ten kto kaczkę dmuchał, pewnie też ją ustawił na kartonowym postumencie. W całym kraju zaczęło stawiać podobne pomniki kaczek i zawiązał się nawet spontaniczny ruch Żółta Alternatywa z hasłem „Śmiech wrogom ojczyzny”.

Ilustracja Robert Myka – collage art.

To było w latach 2017-18. Od tego czasu poziom absurdu systematycznie wzrastał, by w 2020 eksplodować na skalę do tej pory niespotykaną nawet w PRL. Owszem, już wcześniej władzy zdarzały się historie w rodzaju zatrzymania podczas marszu smoleńskiego staruszki z białą różą, której obecność zagrażała bezpieczeństwu Polski i raniła uczucia Jarosława Kaczyńskiego, czy zabawne historie, jak ta z Białegostoku, gdzie policjanci zamiast patrolować miasto cieli papier na konfetti by zrzucić je z helikoptera na powitanie ministra spraw wewnętrznych.

Jednak dopiero teraz orzeł absurdu w pełni rozwinął skrzydła nad wesołą polską krainą. To już nawet nie chodzi o te 82 radiowozy pilnujące rudery na Żoliborzu lepiej niż wojsko USA Kapitolu, czy o babcię Kasię z Warszawy oskarżoną o pobicie tęczową torebką policjantów w trakcie demonstracji, czy o intensywne śledztwo w sprawie obrzucenia samochodu Kai Godek trzema śnieżkami. Tu chodzi o całokształt naszego państwa dowodzonego przez PiS, które od góry na dół i od lewej do prawej przypomina plan upiornej komedii.


PRZECZYTAJ TAKŻE: Sztuka odmawiania


Chaos i bałagan wokół szczepień, kłamstwa i przekręty w erze pandemii, jawna kpina notabli z ustanawianych przez siebie przepisów, kretyńska, ale skuteczna propaganda utkały nam dziwaczną rzeczywistość, w której nie jest już tak wesoło jak na komediach Barei czy zabawnych akcjach Pomarańczowej Alternatywy. To moment, w którym Joker spotyka Stańczyka. To się może zakończyć salwą. Nie tylko śmiechu.

Ilustracja: Robert Myka – collage art

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Niech nie ulecą poprzednie myśli Krzysztofa Skiby

Ostatnia reduta

Propagandyści z TVP, którzy w 2015 zajęli miejsca dziennikarzy z TVP, twierdzą, że nie opuszczą

Czytaj »

Zlot

W Pałacu Kultury w Warszawie z wielką pompą odbył się kolejny Zlot Osób i Zjawisk

Czytaj »

Generalnie jest słabo

Według Google Trends Chopen i Skiba są w kłopotach...

Skoro jest aż tak paskudnie

To może chociaż
Wesprzeć Obywateli.News, co?