Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Nie dla represji wobec osób niosących pomoc. Podpisz petycję Amnesty International

Okaż solidarność osobom, które są gotowe nieść pomoc pomimo represji ze strony państwa! Wezwij premiera Morawieckiego by powstrzymał represje wobec obrońców praw człowieka na polsko – białoruskiej granicy – apeluje Amnesty International

Podczas gdy na granicy z Ukrainą widzimy ogromną solidarność z uchodźcami, a służby razem z wolontariuszami starają się pomóc ludziom uciekającym przed wojną, na granicy polsko-białoruskiej osoby niosące pomoc doświadczają narastających represji – napisała na swojej stronie Amnesty International. Uchodźcom przekraczającym tę granice odmawia się ich praw, a osoby im pomagające stoją w obliczu ataków ze strony państwa. – Straszenie bronią, brutalne zatrzymania, nagonka w mediach rządowych, przeszukania, przesłuchania, nieuzasadnione legitymowanie i inne formy nękania. Tak nie może wyglądać odpowiedź na pomoc humanitarną – wylicza Amnesty International.

Organizacja przypomina, że bezinteresowne niesienie pomocy osobom znajdującym się w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia jest legalne. To przemoc i nieudzielenie pomocy osobie znajdującej się w niebezpieczeństwie jest przestępstwem. Prosi by okazać solidarność z osobami, które są gotowe nieść pomoc pomimo represji ze strony państwa! – Sprzeciw się zastraszaniu obrońców praw człowieka! – apeluje AI prosząc o podpisanie petycji do premiera Morawieckiego w tej sprawie.

PODPISZ petycję „Nie dla represji wobec osób niosących pomoc”

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas