Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Nie pozwólmy, by umierała w ciszy. Pikieta RP przez budynkiem Trybunału Konstytucyjnego

Kiedy w Trybunale Konstytucyjnym trwała we wtorek rozprawa w sprawie Rzecznika Praw Obywatelskich, przed budynkiem TK manifestowali m.in. Obywatele RP. – Trwa niszczenie ostatniej niezależnej instytucji systemowej ochrony praw człowieka w Polsce w toku. Nie pozwólmy, by umierała w ciszy – mówią

Artykuł 80 Konstytucji RP głosi, że „każdy ma prawo wystąpienia, na zasadach określonych w ustawie, do Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o pomoc w ochronie swoich wolności lub praw naruszonych przez organy władzy publicznej”. Właśnie w obronie RPO Obywatele RP stanęli przed TK.

Dzisiaj bowiem odbyła się tam druga rozprawa dotyczącą pełnienia obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie pięcioletniej kadencji (do momentu, kiedy stanowisko zostanie objęte przez nowego RPO).


Wniosek w tej sprawie złożyli we wrześniu posłowie PiS. Chcą, by Trybunał stwierdził, czy artykuł 3 ustęp 6 ustawy o Rzeczniku Praw Obywatelskich jest zgodny z konstytucją. Według tego przepisu dotychczasowy RPO może pełnić obowiązki po upływie kadencji do czasu wybrania następcy. Z kolei konstytucja mówi o pięcioletniej kadencji RPO.

Kadencja Adama Bodnara upłynęła 9 września 2020 roku. W ostatnich miesiącach parlament trzykrotnie próbował wybrać jego następcę.

W rozprawie orzeka Julia Przyłębska – przewodnicząca, Stanisław Piotrowicz – sprawozdawca, Justyn Piskorski, Bartłomiej Sochański i Wojciech Sych.

fot. Facebook/Obywatele RP

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas