Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Nie przyzwyczajajcie się do wojny! Akcja antywojenna Rosjan za granicą

Antywojenne wiece zostaną zorganizowane na całym świecie w niedzielę 24 lipca. Ich inicjatorami są rosyjskie diaspory

Wojna w Ukrainie trwa już pięć miesięcy. Giną cywile i żołnierze z obu stron konfliktu. – Ta wojna musi zostać natychmiast przerwana. Wyjdziemy na ulice w różnych miastach świata, bo nie zamierzamy po cichu godzić się, że Putin rozpętał agresywną wojnę, nadużywając naszych imion – zapowiadają organizatorzy. –  Wyjdziemy, aby przypomnieć wszystkim w Rosji i na świecie, że trwa wojna i nie można o niej milczeć. Wyjdziemy domagać się uwolnienia wszystkich więźniów politycznych i postawić przed sądem tyrana Putina i wszystkich jego wspólników – tłumaczą.

W Rosji od 24 lutego znacznie wzrosła liczba więźniów politycznych. Trwa „czystka” przeciwników politycznych, którzy mają sprawy administracyjne lub karne z artykułów „stanu wojennego”.

Moskiewski radny Aleksiej Gorinow został skazany na 7 lat kolonii karnej, bo podczas posiedzenia stołecznej rady użył słowa „wojna” w kontekście inwazji w Ukrainie. Rosjanie są zatrzymywani i surowo karani za pojedyncze pikiety, nawet za plakaty z napisem „*** *****”, który jest tak bliski Polakom, ale tym razem znaczy „Нет войне” (Nie dla wojny). Ilja Jaszyn, jeden z liderów opozycji antykremlowskiej, który otwarcie zajmował stanowisko antywojenne, również został aresztowany. – Dlatego mówimy „nie” nie tylko wojnie, ale także represjom w stylu stalinowskim – oświadczają organizatorzy akcji.

Antywojenne wiece zostaną zorganizowane m.in. w Buenos Aires, Melbourne, Ottawie, Tibilisi, Seoulu, Chicago, Wiedniu, Paryżu, Helsinkach, Luksemburgu, Madrycie, Genewie i Londynie (23 lipca). W Polsce rosyjskie diaspory manifestować będą w Warszawie, Katowicach i Wrocławiu (aktualizowana na bieżąco lista wieców na świecie – TUTAJ).

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas