Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Protesty od wewnątrz - to ważne, by ich uczestnicy, osoby organizujące, znające "kuchnię", wyzwania i zagrożenia, miały szansę mówić własnym głosem.

Buduj z nami media

O demokrację trzeba dziś walczyć nie tylko na ulicach. Ważny jest obywatelski głos i opinia publiczna. Którą słyszą i z którą muszą się liczyć politycy. Nie tylko rządzący - również ci, którzy w opozycji pretendują do miana naszych przedstawicieli. "Dorosła polityka" lub polityka "zawodowa" to często PR, pustosłowie lub zwykłe kłamstwa. Media są niezbędnym składnikiem obywatelskiego społeczeństwa. Bez nich nasze wysiłki są często daremne. Jeśli chcesz wspierać demokratyczny projekt w Polsce, masz szansę zrobić to również tu.
Wesprzyj nas

Społeczne protesty: relacje, zapowiedzi, oceny

Niewolnictwo zaczyna się w głowie. Protest ukraińskiego artysty

Pavlo Kazmin, Ukraiński artysta w Polsce, w proteście przeciwko cenzurze na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych, przytakierował swój dyplom do klatki piersiowej. – Moje prace zostały ocenzurowane. Z listu, który otrzymałem, da się zrozumieć, że cenzurowali temat protestów i polityczne zaangażowanie, niegodzenie się na niesprawiedliwość – napisał na Facebooku

Dyplom Kazmina został zgłoszony do konkursu „Najlepsze Dyplomy w Gdańsku”. Były to prace dotyczące Strajku Kobiet i szerzenia nacjonalizmu w Polsce. Artysta usłyszał: „musisz zmienić koncepcję”, „obawiam się, że ty poniesiesz konsekwencję”, „Akademia nie chce obcinania budżetu i konfliktu z PiS’em”, „Wybierz inny zestaw obrazów”.

„Z listu, który otrzymałem, da się zrozumieć, że cenzurowali temat protestów i polityczne zaangażowanie, niegodzenie się na niesprawiedliwość. Wewnętrzny anarchista mówi: hipokryzja, podwójne standardy i wyciskanie kitu! Jest w tej sytuacji coś głęboko smutnego. Rzecz jest w tym, że niewolnictwo zaczyna się w głowie. Nawet jeśli przemoc fizyczna czy ideologiczna zmusza Cię do aktu przeciwko wolności. To nawet jeśli Ty wykonujesz ten czyn, Ty możesz pozostać wolny w umyśle. A wolny umysł, jak tylko nastąpi chwila, w której jest szansa na wolność, on ją wykorzysta. Więc niewolnictwo zaczyna się, kiedy w naszym umyśle nie ma woli. Kiedy sami się cenzurujemy” — napisał Pavlo Kazminna swojej stronie na Facebooku.

O autorze

Poprzednio o protestach

Rozumiesz coś z tego?

Porównaj dane z Google Trends - częstość wyszukiwania haseł "Aborcja", "Kościół", "Religia" i "Dieta". Różnice między kościołem i religią są zrozumiałe, ale dla osób uczestniczących w protestach kobiet protestów ten wykres jest kolejną "chwilą prawdy".

Bojkot Orlenu?

Byłby zasłużony, to jasne. Zwłaszcza po przejęciu przez Orlen niezależnych dotąd mediów. Wraz z nimi Orlen kupił bazę danych czytelników i użytkowników mediów. Prezent dla PiS i propagandy z wykorzystaniem możliwości Internetu. Tyle, że bojkot konsumencki rzadko bywa skuteczny na świecie - w Polsce nigdy. Wystarczyłoby jednak, gdyby co 10 z 10 milionów wyborców opozycji zechciał co miesiąc przekazać równowartość litra benzyny, a stworzylibyśmy fundusz, który odwróciłby szanse w naszej walce. Jedna taka wpłata w roku - bylibyśmy w innej rzeczywistości.
Wesprzyj nas